1ο Coding Bootcamp – 16-17 Οκτωβρίου για μαθητές Λυκείου

Tο Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, σε συνέχεια της επιτυχημένης διοργάνωσης του Θερινού Σχολείου Επιχειρηματικότητας για έξι συναπτά έτη, διοργανώνει για πρώτη φορά φέτος ένα διήμερο πρόγραμμα (Coding Bootcamp), που απευθύνεται σε μαθητές Λυκείου και Τρίτης Γυμνασίου. Στόχος του προγράμματος είναι να μυήσει τους μαθητές στα μυστικά του προγραμματισμού και να τους ενημερώσει για τις προοπτικές καριέρας που παρουσιάζονται στο νέο ψηφιακό περιβάλλον. Η διοργάνωση αυτή διεξάγεται στο πλαίσιο του Europe Code Week, μία πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (http://codeweek.eu/), στόχος της οποίας είναι μέσα από ταυτόχρονες εκδηλώσεις ανά την Ευρώπη, την εβδομάδα 10 έως 18 Οκτωβρίου 2015, να φέρει σε επαφή τους νέους με τον προγραμματισμό.

συμμετοχή στο πρόγραμμα είναι δωρεάν και δεν απαιτείται προηγούμενη γνώση προγραμματισμού. Το πρόγραμμα θα ξεκινήσει την Παρασκευή 16 Οκτωβρίου, 12μμ, και θα ολοκληρωθεί το Σάββατο 17 Οκτωβρίου, 5μμ. Λόγω περιορισμένης διαθεσιμότητας υποδομών, το πρόγραμμα θα μπορούν να παρακολουθήσουν μόνο 40 μαθητές. Για τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα οι μαθητές θα πρέπει να συμπληρώσουν online αίτηση. Αιτήσεις γίνονται δεκτές μέχρι τις 10 Οκτωβρίου 2015.

Περισσότερες πληροφορίες ή διευκρινίσεις σχετικά με το πρόγραμμα παρέχονται και στο dmst.aueb.gr.