10ος Μαθητικός Διαγωνισμός «Παιχνίδι και Μαθηματικά» της ΕΜΕ 4-3-2016

Την Παρασκευή 4 Μαρτίου 2016 πραγματοποιήθηκε από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (Ε.Μ.Ε) ο 10ος Μαθητικός Διαγωνισμός «Παιχνίδι και Μαθηματικά» για μαθητές Ε και Στ τάξης Δημοτικών Σχολείων, Δημόσιων και Ιδιωτικών, της Ελλάδας, ο οποίος τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Ο διαγωνισμός διεξήχθη τις δυο πρώτες ώρες με κοινά θέματα γι όλα τα σχολεία, που εξέδωσε η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία και επεξεργάστηκε η Επιτροπή Διαγωνισμού του Μικρού Ευκλείδη. Φέτος εκδήλωσαν ενδιαφέρον πάνω από 3000 σχολεία και οι μαθητές που συμμετείχαν αναμένεται να ξεπεράσουν τις 80.000. Βασικός σκοπός του διαγωνισμού είναι να έρθουν οι μαθητές σε επαφή με κάποιες ασκήσεις – δραστηριότητες, μέσα από τις οποίες: