Το ΠΣΔ στην διαδικτυακή διημερίδα “Εξ αποστάσεως εκπαίδευσης – Η πρόκληση της ανοιχτής εκπαίδευσης”

Το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο συμμετείχε ενεργά στη διαδικτυακή διημερίδα Εξ αποστάσεως εκπαίδευσης - Η πρόκληση της ανοιχτής εκπαίδευσης στις 30-31 Μαϊου 2020, που διοργανώθηκε από τον Οργανισμό Ανοιχτών Τεχνολογιών (ΕΕΛΛΑΚ), την Εθνική Αρχή Ανώτατης Εκπαίδευσης (ΕΘΑΑΕ), το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ) καθώς και Πανεπιστήμια και Ερευνητικά Κέντρα από όλη την Ελλάδα.

Η θεματολογία της διημερίδας κάλυψε όλες τις βαθμίδες της Εκπαίδευσης ενώ το πρόγραμμα περιελάμβανε 5 συνεδρίες και 19 εργαστήρια που πραγματοποιούνταν παράλληλα σε 3 διαφορετικές εικονικές αίθουσες. Στις συνεδρίες αλλά και στα εργαστήρια συμμετείχαν σχολιαστές, οι οποίοι είχαν το ρόλο του διευκολυντή καθώς μετέφεραν τις ερωτήσεις των συμμετεχόντων στους ομιλητές, καθώς και rapporteurs έκαναν τη σύνοψη της κάθε θεματικής ενότητας.

Από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο έγιναν οι παρακάτω παρουσιάσεις, ενώ οι εισηγητές στο τέλος της συνεδρίας απάντησαν και σε ερωτήσεις των συμμετεχόντων:

• Ηλεκτρονική Τάξη: χρήσιμες συμβουλές, καλές πρακτικές και σενάρια χρήσης της πλατφόρμας. Εισηγητές: Κωνσταντίνος Τσιμπάνης, Υπεύθυνος Ανάπτυξης Open eClass, ΕΚΠΑ – GUnet,. Τηλέμαχος Ράπτης, Ηλεκτρονική Σχολική Τάξη, ΥΠΑΙΘ – Προϊστάμενος Τμ. Εκπαιδευτικών Θεμάτων, ΔΔΕ Ανατ. Αττικής, Λήψη σε μορφή pptx
  • Σύγχρονη Τηλεκπαίδευση και ΤηλεδιάσκεψηΕισηγητής: Ισίδωρος Περίκος, Μηχανικός Η/Υ, υπεύθυνος ομάδας ανάπτυξης της υπηρεσίας, ITYE «Διόφαντος», Διεύθυνση Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου και Δικτυακών ΤεχνολογιώνΛήψη σε μορφή pptx
  • Ιστολόγια: Μικρά μυστικά στη διαχείριση ιστολογίου. Ελένη Στεργάτου, developer, υπεύθυνη ομάδας ανάπτυξης και υποστήριξης της υπηρεσίας, ITYE «Διόφαντος», Διεύθυνση Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου και Δικτυακών ΤεχνολογιώνΛήψη σε μορφή pptx

Δείτε το video της συνεδρίας https://www.youtube.com/watch?v=0WHbIooxfUQ

Περισσότερες πληροφορίες για όλες τις συνεδρίες της διημερίδας θα βρείτε στο https://elearnconf.ellak.gr/