8-10 Ιουνίου 2018: 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο «ΤΠΕ, Σχολική Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση & Δημιουργικότητα στο Σύγχρονο Σχολείο»

Tο Εργαστήριο Δια Βίου και Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης (ΕΔΙΒΕΑ) του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Κρήτης διοργανώνει το 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο με θέμα: «ΤΠΕ, Σχολική Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση & Δημιουργικότητα στο Σύγχρονο Σχολείο» στις 8, 9 και 10 Ιουνίου 2018, στον χώρο της Πανεπιστημιούπολης Ρεθύμνου.

Ο στόχος του συνεδρίου είναι να αναδείξει τον ρόλο των νέων τεχνολογιών και της σχολικής εξ αποστάσεως εκπαίδευσης στην ενθάρρυνση της δημιουργικότητας, της κριτικής σκέψης και της συνεργασίας μεταξύ μαθητών και εκπαιδευτικών στο σύγχρονο σχολείο του 21ου αιώνα, εστιάζοντας σε θέματα ασφάλειας και εθισμού των μαθητών στο Διαδίκτυο.

Το συνέδριο έχει τεθεί υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου και της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κρήτης.

Το συνέδριο, απευθύνεται σε Εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σε επιστήμονες των ΑΕΙ και ΑTΕΙ, σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές και φοιτήτριες, σε ερευνητές και ερευνήτριες, σε εκπροσώπους κυβερνητικών και μη φορέων.

Κόστος Συμμετοχής: Η συμμετοχή στο συνέδριο είναι ΔΩΡΕΑΝ.
Απαιτείται εγγραφή μέσω διαδικτύου

Για το προγραμμα του Συνεδρίου, την εγγραφή σας και αναλυτικές
πληροφορίες: www.edivea.org