Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο Το Δίκτυο στην Υπηρεσία της Εκπαίδευσης

3. Βασικές αρχές
  4. Όροι Χρήσης
  5. Αναφορά προβλήματος

Λίστες αλληλογραφίας Μονάδας (mailgroups)

Οι λίστες αλληλογραφίας (mailgroups) της μονάδας είναι λίστες που περιλαμβάνουν τους λογαριασμούς, εκπαιδευτικούς και μαθητές κάθε σχολείου ή τους λογαριασμούς, εκπαιδευτικούς και προσωπικό που υπηρετούν σε μια διοικητική μονάδα.

Στην πραγματικότητα είναι mailgroups για την επικοινωνία εντός της μονάδας. Σε αυτές τις λίστες θα μπορούν να στέλνουν μηνύματα μόνο τα μέλη, δηλαδή οι λογαριασμοί και οι εκπαιδευτικοί της μονάδας (members only).

Μετά την σύνδεση του, ένα μέλος του ΠΣΔ μπορεί από τον δικτυακό τόπο www.sch.gr, στην ενότητα "MySch", "Το σχολείο μου" να δει τις λίστες αλληλογραφίες μονάδας στην οποία ανήκει ο εκπαιδευτικός, ο μαθητής ή ο λογαριασμός της μονάδας.

Διακρίνουμε τις ακόλουθες κατηγορίες Mailgroups.

• teachers@όνομα σχολείου>: Mailgroup εκπαιδευτικών. Μέλη είναι μόνο οι λογαριασμοί και οι εκπαιδευτικοί της μονάδας που έχουν λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.
    Η προσθαφαίρεση μελών μπορεί να γίνει από τον επίσημο λογαριασμό του σχολείου μέσω του Πίνακα ελέγχου, ενότητα "Το σχολείο μου", "Λίστες αλληλογραφίας".

• members@όνομα σχολειου: Όλοι οι χρήστες της μονάδας που έχουν λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (λογαριασμοί μονάδας, εκπαιδευτικοί, μαθητές)

• Πως λειτουργούν

Κάθε mailgroup Μονάδας αποτελεί μια διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail) η οποία αντιπροσωπεύει όλα τα μέλη της λίστας.

Με την αποστολή ενός μηνύματος στη διεύθυνση αυτή, όλα τα μέλη της λίστας:

• Λαμβάνουν στο γραμματοκιβώτιο τους, στο συνηθισμένο mail που έχουν στο ΠΣΔ όλα τα μηνύματα που κατευθύνονται στη διεύθυνση αυτή.
    • Μόνο τα μέλη μπορούν να στέλνουν μηνύματα στη διεύθυνση αυτή τα οποία φτάνουν αυτόματα σε όλα τα μέλη της λίστας.
    • Δημιουργείται ουσιαστικά μια δικτυακή κοινότητα μέσω της ανταλλαγής μηνυμάτων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σε επίπεδο σχολικής μονάδας.
    • Όλοι οι λογαριασμοί του σχολείου και των εκπαιδευτικών του γίνονται αυτόματα μέλη της λίστας αλληλογραφίας σχολείων με την προϋπόθεση ότι αυτή έχει δημιουργηθεί. Δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη ενέργεια.
    • Για τις νέες σχολικές μονάδες που συνδέονται στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο θα πρέπει να δημιουργηθούν και οι λίστες αλληλογραφίας (mailgroup) της μονάδας.

Σελίδα 1 από 5 Όλες οι Σελίδες

Νέος λογαριασμός