3ο Εκπαιδευτικό Συμπόσιο Φυκολογίας Β΄ Φάση – Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος

Η Β΄ Φάση του 3ου Εκπαιδευτικού Συμποσίου Φυκολογίας με τίτλο «Σύγχρονη γνώση και Καινοτόμες τεχνολογίες με Φύκη στην Εκπαίδευση: ευτροφισμός, κλιματικές αλλαγές, βιώσιμη ανάπτυξη» θα πραγματοποιηθεί στο Γενικό Λύκειο Νέας Περάμου Καβάλας από 28 έως 30 Μαρτίου 2014. Το Συμπόσιο τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και συνδιοργανώνεται από την Ελληνική Φυκολογική Εταιρεία (ΕΛ.Φ.Ε.), το Ινστιτούτο Αλιευτικής Έρευνας (ΙΝΑΛΕ) και το Γενικό Λύκειο Νέας Περάμου, Καβάλας. Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση της Α΄ Φάσης του Συμποσίου, σας ενημερώνουμε ότι μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή στη Β΄ Φάση μέχρι και τις 15 Νοεμβρίου 2013.

Ηλεκτρονική Υποβολή Αίτησης Συμμετοχής ΕΔΩ

Το Συμπόσιο αφορά: μαθητές και εκπαιδευτικούς Α/βάθμιας και Β/βάθμιας Εκπαίδευσης οι οποίοι θα δημιουργήσουν ομαδικές εργασίες στα σχολεία τους και θα τις παρουσιάσουν κατά τη διάρκεια του Συμποσίου. Τρόποι παρουσίασης εργασιών: Αναρτημένη ανακοίνωση (Poster διαστάσεων 70x100 cm), προφορική ανακοίνωση, ψηφιακή παρουσίαση (Power Point), ταινία, δραματοποίηση, παιχνίδι… ή άλλος πρωτότυπος τρόπος παρουσίασης.

Οι παρουσιάσεις των Posters θα είναι 5 λεπτών και οι υπόλοιπες 8 λεπτών. Θεματικές ενότητες: Οι ομάδες μπορούν να επιλέξουν να ασχοληθούν με ένα από τα παρακάτω θέματα:

 Γνωριμία με τη μορφή και τα χρώματα των μικρο- και μακρο-φυκών (εικόνες, σχέδια).

 Τεχνολογίες αξιοποίησης των φυκών σε ανθρώπινες δραστηριότητες (χρήση φυκών ως βιοφίλτρων για καθαρισμό υγρών αποβλήτων, κομποστοποίηση, βιοκαύσιμα κ.ά.).

 Μέθοδοι σύγκρισης καθαρών και ρυπασμένων περιοχών με τη βοήθεια της θαλάσσιας βλάστησης (βιοδείκτες).

 Καλλιέργεια φυκών στο εργαστήριο, ανάπτυξη δεξιοτήτων και της εφευρετικότητας των μαθητών με τον σχεδιασμό και την εκτέλεση πειραμάτων.

 Θαλάσσια χλωρίδα και βιοποικιλότητα στην παράκτια ζώνη (μελέτη και καταγραφή).

 Προστασία, υιοθεσία και ανάδειξη ακτής (ομοιώματα ακτής).

Επιστημονικός υπεύθυνος: Για κάθε ομάδα εργασίας θα οριστεί ένας επιστημονικός υπεύθυνος μέλος της ΕΛ.Φ.Ε. για περαιτέρω καθοδήγηση σε όλη τη διάρκεια της εργασίας. Ενδεικτικό πρόγραμμα δραστηριοτήτων του Συμποσίου: παρουσίαση εργασιών των σχολείων, εκλαϊκευμένες παρουσιάσεις από νέους επιστήμονες σχετικές με τη φυκολογία, τη θαλάσσια βιολογία και τις προοπτικές καριέρας στους παραπάνω τομείς και βιωματικά εργαστήρια στο πεδίο και στις εγκαταστάσεις του Γενικού Λυκείου Νέας Περάμου.

Οι καλύτερες συμμετοχές θα βραβευτούν, μετά από αξιολόγηση από ανεξάρτητη επιτροπή, θα γίνει κλήρωση δύο υποβρύχιων φωτογραφικών μηχανών και θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής και αναμνηστικά. Έξοδα μετακίνησης και διαμονής: καλύπτονται από τους συμμετέχοντες. Ωστόσο, θα γίνει προσπάθεια εξασφάλισης δωρεάν γευμάτων και μειωμένων τιμών σε ξενοδοχεία και μεταφορικά μέσα. Πληροφορίες.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε με τον εκπρόσωπο της Οργανωτικής Επιτροπής κ. Σωτήρη Ορφανίδη (e-mail:sorfanid@inale.gr, τηλ. 2594029039, 2594022691), με την κ. Ευαγγελία Τσιάγγα, Βιολόγο του Γενικού Λυκείου Νέας Περάμου Καβάλας (e-mail: etsianga@gmail.com, τηλ. 2594021963) και με τον Πρόεδρο της ΕΛ.Φ.Ε. κ. Χρήστο Κατσαρό (e-mail:info@phycology.gr, christos.katsaros@biol.uoa.gr, τηλ. 210-7274652).

Πληροφορίες υπάρχουν και στις ιστοσελίδες της εκδήλωσης (http://environmental.phycology.gr, facebook: 3o Εκπαιδευτικό Συμπόσιο Φυκολογίας). Επιπλέον πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο συνημμένο αρχείο.