5ο ΔΣ Κορυδαλλού – Erasmus+ “Harry Potter and the Case of the Sick Earth” – Τηλεδιάσκεψη μαθητών

Την Πέμπτη 03/12/2020 και 17/12/2020 πραγματοποιήθηκαν η 1η και η 2η διαδικτυακή συνάντηση μαθητών του προγράμματος Erasmus+ Harry Potter and the Case of the Sick Earth, στο οποίο συμμετέχει ως εταίρος το 5ο Δημοτικό Σχολείο Κορυδαλλού. Στη συνάντηση συμμετείχαν 26 μαθητές και 4 εκπαιδευτικοί του σχολείου μας και είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με μαθητές και εκπαιδευτικούς από τα σχολεία της Ιταλίας, Ρουμανίας και Ισπανίας.

Κατά τη διάρκεια της 1ης συνάντησης, οι μαθητές παρουσίασαν τις χώρες, τις πόλεις και τα σχολεία τους, γνωρίστηκαν και αντάλλαξαν πληροφορίες. Στη 2η συνάντηση, οι μαθητές  παρουσίασαν τα χριστουγεννιάτικα έθιμα και τις παραδόσεις της χώρας τους! Τραγούδησαν τα κάλαντα, αντάλλαξαν ευχές και ανανέωσαν το ραντεβού τους για το 2021!

Δείτε περισσότερα στον ιστότοπο του 5ου Δημοτικού Σχολείου Κορυδαλλού:

1η διαδικτυακή συνάντηση μαθητών

2η διαδικτυακή συνάντηση μαθητών