Τα Παιδιά Γράφουν & Ζωγραφίζουν τα Δικαιώματά τους

'Τα Παιδιά Γράφουν & Ζωγραφίζουν τα Δικαιώματά τους' .

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα της UNICEF για τα Δικαιώματα των Παιδιών

Πανελλήνιο Εκπαιδευτικό πρόγραμμα της UNICEF για τα Δικαιώματα των Παιδιών. Απευθύνεται στα Νηπιαγωγεία και την Ε' τάξη Δημοτικού Σχολείου όλης της χώρας με τη δημιουργία μιας αφίσας και ενός 24σελιδου βιβλίου αντίστοιχα. με θέμα 'Να σας γνωρίσω τους φίλους μου. τα Παιδιά του Κόσμου'. Πρόκειται για ομαδικές εργασίες. Στόχος του προγράμματος η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των παιδιών σε θέματα που έχουν σχέση με τα δικαιώματά τους όπως επίσης η προώθηση της Σύμβασης των Δικαιωμάτων του Παιδιού. Τα έργα θα πρέπει να αποσταλούν στη UNICEF (Δ/νση: Τζων Κέννεντυ 37. 16121 Καισαριανή)  μέχρι την Παρασκευή 31 Μαΐου 2006.  Όλα τα σχολεία που θα συμμετάσχουν θα παραλάβουν από τη UNICEF ΕΠΑΙΝΟ. Επιτροπή στην οποία συμμετέχουν άνθρωποι των τεχνών και των γραμμάτων θα βραβεύσει τα καλύτερα έργα. Όλα τα έργα θα εκτεθούν σε χώρο που θα ανακοινώσει αργότερα η UNICEF - θα είναι πάντως σε ημερομηνία κοντινή της 20ης Νοεμβρίου. επετείου της υιοθέτησης της Σύμβασης των Δικαιωμάτων του Παιδιού-. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στο τηλ.:210 - 72 55 555 ή στην ιστοσελίδα www.unicef.gr.

Το πρόγραμμα αυτό έχει αναγνωρισθεί από την Επιτροπή των Δικαιωμάτων του Παιδιού που εδρεύει στη Γενεύη ως το καλύτερο που υλοποιείται στη χώρα μας για την προώθηση των δικαιωμάτων του Παιδιού.'