Η Μαθητιάδα στο Σουδάν

Τα μηνύματα και τα ιδεώδη της ΜΑΘΗΤΙΑΔΑΣ για ακόμη μια φορά ξεπέρασαν τα όρια της Ελλάδας «ταξιδεύοντας» στην πρωτεύουσα του Σουδάν. το Χαρτούμ. δια μέσω του αντιπρόεδρου της Οργανωτικής Επιτροπής της Μαθητιάδας Γιώργου Ντώνες που βρέθηκε από τις 20 έως τις 23 Μαρτίου 2009 σε εκδηλώσεις που διοργάνωσε η τοπική ελληνική κοινότητα.

Ο κος Ντώνες προσκλήθηκε από την Διεύθυνση των Ελληνικών Σχολείων και την Ελληνική Κοινότητα του Χαρτούμ προκειμένου να λάβει μέρος στην Α΄ Αθλητική συνάντηση Σχολείων που διοργάνωσαν τα Ελληνικά Σχολεία στον Ελληνικό Αθλητικό σύλλογο στο Χαρτούμ το σαββατοκύριακο 21 και 22 Μαρτίου. Σ’ αυτή τη διοργάνωση έλαβαν μέρος 6 συνολικά σχολεία διαφορετικών εθνικοτήτων. σε αγωνίσματα του στίβου και του υγρού στίβου. Το αθλητικό γεγονός ήταν αφιερωμένο στην παγκόσμια ειρήνη.

Στην εναρκτήρια εκδήλωση ο κος Ντώνες απηύθυνε χαιρετισμό εκ μέρους της Οργανωτικής Επιτροπής της Μαθητιάδας. ενώ χαιρετισμούς απηύθυναν επίσης ο Υπουργός Πολιτισμού Νεολαίας και Αθλητισμού του Σουδάν. ο πρόεδρος της Ολυμπιακής Επιτροπής του Σουδάν. ο Έλληνας Πρέσβης. ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Χαρτούμ και παντός Σουδάν και άλλοι επίσημοι.

Την προηγούμενη ημέρα Παρασκευή 20 Μαρτίου το απόγευμα. πραγματοποιήθηκε παρουσίαση της Μαθητιάδας από τον κ. Ντώνες σε αίθουσα της Ελληνικής Κοινότητας. όπου υπήρξε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον όλων των τοπικών φορέων για την μεγάλη αυτή αθλητική και πολιτιστική διοργάνωση. ενώ οι συμμετέχοντες του ελληνικού σχολείου της Κοντομιχαλείου Σχολής του Χαρτούμ στην περσινή Μαθητιάδα εξέφρασαν το θαυμασμό τους για τον τρόπο οργάνωσης της και το περιεχόμενο της.

Ο κος Ντώνες συναντήθηκε επίσης και ενημέρωσε σχετικά τους διευθυντές των ελληνικών σχολείων του Χαρτούμ. τον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Χαρτούμ και παντός Σουδάν. καθώς επίσης και τον Έλληνα Πρέσβη. οι οποίοι εξέφρασαν την πρόθεσή τους να βοηθήσουν τη Μαθητιάδα. εκτιμώντας ότι πρόκειται για έναν θεσμό   που προσφέρει πάρα πολλά στον Οικουμενικό Ελληνισμό.

Τέλος. ο κος Ντώνες παραχώρησε συνεντεύξεις σε τρεις αθλητικές εφημερίδες του Χαρτούμ. οι οποίες δημοσίευσαν αφιερώματα για τη Μαθητιάδα.