5ο Πανελλήνιο Συνέδριο των Εκπαιδευτικών για τις ΤΠΕ – Δελτίο τύπου

5ο Πανελλήνιο Συνέδριο των Εκπαιδευτικών για τις ΤΠΕ
Στη Σύρο στις 8. 9. 10 Μαΐου 2009 πραγματοποιήθηκε το «5ο Πανελλήνιο Συνέδριο των Εκπαιδευτικών για τις ΤΠΕ – Αξιοποίηση Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας (ΤΠΕ) στην Διδακτική Πράξη». το οποίο διοργάνωσαν:
  • η «Ελληνική Ένωση για την Αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας στην Εκπαίδευση» (e-Δίκτυο-ΤΠΕΕ).
  • Πανελλήνια Ένωση εκπαιδευτικών για τις Φυσικές Επιστήμες «Μιχάλης Δερτούζος» (www.ekped.gr)
  • το Πανεπιστήμιο Αιγαίου. Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων (Σύρος)
  • Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Ν. Κυκλάδων
  • ΤΕΔΚ Ν. Κυκλάδων
και με συν-διοργανωτές την Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου και τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Κυκλάδων (Δικτυακοί Τόποι www.e-diktyo.eu .  www.epyna.gr). Δήμο Ερμούπολης και Δήμο Ποσειδωνίας.

Το συνέδριο διεξήχθη υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Στο συνέδριο στάλθηκαν 270 εισηγήσεις και παρουσιάστηκαν οι 230. οι οποίες πέρασαν από κρίση. Επίσης παρουσιάστηκαν εισηγήσεις από προσκεκλημένους ομιλητές. Οι εισηγήσεις παρουσιάστηκαν σε 13 αίθουσες παράλληλα και παρακολούθησαν 850 περίπου εκπαιδευτικοί. Παρουσιάστηκαν εισηγήσεις για Δασκάλους. Νηπιαγωγούς. Φιλόλογους. εκπαιδευτικούς Ξένων Γλωσσών. Φυσικών Επιστημών. Μαθηματικούς. Πληροφορικούς. Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Γεωγραφίας. Επίσης παρουσιάστηκαν θέματα Αξιοποίησης των ΤΠΕ στην Εκπαίδευση. Ρομποτικής. Logo Like Περιβάλλοντα.Ευρωπαϊκά Προγράμματα. Αγωγής Υγείας. Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης. Ειδικής Αγωγής. Επιμόρφωσης. και Αξιοποίησης Web 2.0. Παράλληλα σε 4 εργαστήρια με θέματα Διδασκαλίας Ιστορίας με Ψηφιακές Βιβλιοθήκες. Φιλολογικά. Οπτική. Web 2.0. Περιβαλλοντική. Επεξεργασία Ψηφιακού Βίντεο. Δραστηριότητες με Μαθητικούς Υπολογιστές στην "Τάξη του Μέλλοντος".

Επίσης βραβεύτηκαν 6 σχολεία με τις καλύτερες σχολικές ιστοσελίδες. τα οποία επιλέγησαν αφού αξιολογήσαμε όλες τις ιστοσελίδες στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Στο τέλος δώσαμε ραντεβού για το 6ο συνέδριο το Μάιο του 2011.