Το πρόγραμμα «τηλΕστία»

Η Εστία Γνώσης και Πολιτισμού Χαλκίδας (www.estiagnosis.gr) εισήλθε στον έβδομο χρόνο επιστημονικής. ερευνητικής και εκπαιδευτικής της δραστηριότητας. Οι μαθητές. εκπαιδευτικοί και φοιτητές επισκέπτες της έχουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν ένα διαφορετικό τρόπο προσέγγισης των εννοιών και των νόμων που διέπουν το Σύμπαν (πρόγραμμα Αστροφυσικής-Αστρονομίας) παράλληλα με το διαφορετικό τρόπο προσέγγισης των μαθηματικών εννοιών μέσω αλληλεπιδραστικών εκθεμάτων (πρόγραμμα Μαθηματικών-Πληροφορικής).

Στα πλαίσια της διάδοσης της επιστημονικής γνώσης και του έργου της Εστίας. αν είναι δυνατόν και στο πιο απομακρυσμένο σχολείο της χώρας. θέσαμε ως στόχο την εφαρμογή ενός νέου προγράμματος με το όνομα «τηλΕστία». Το πρόγραμμα αυτό συνίσταται στην συμμετοχή και παρακολούθηση των εκπαιδευτικών μας δραστηριοτήτων και από εκείνα τα σχολεία. που λόγω κυρίως της απόστασης. δεν είναι δυνατόν να παρευρεθούν στο χώρο μας.

Η μέθοδος αυτή της τηλε-εκπαίδευσης αποτελεί ίσως πανελλήνια πρωτοτυπία και ταυτόχρονα μια επανάσταση στην εκπαιδευτική διαδικασία. Κατά την διάρκεια αυτής της επικοινωνίας. την συγκεκριμένη ημέρα που έχει επιλεγεί. οι μαθητές της απομακρυσμένης τάξης. μέσω καμερών. μικροφώνων. βιντεοπροβολέα και άλλων εποπτικών μέσων θα έχουν αμφίδρομη επικοινωνία τόσο με τους Καθηγητές όσο και με τους συνομήλικους μαθητές τους που θα βρίσκονται την ίδια στιγμή στην Εστία της Χαλκίδας.