Εκπαίδευση για την κλιματική αλλαγή: μια επείγουσα εκπαίδευση

Οι Διευθύνσεις Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Αττικής, δια των Υπευθύνων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, διοργανώνουν σύγχρονη από απόσταση (webinar) επιμορφωτική ημερίδα την Τετάρτη 10/03/2021 και ώρες 18.00 - 20.30, με τίτλο: “Εκπαίδευση για την κλιματική αλλαγή: μια επείγουσα εκπαίδευση”.

Την ημερίδα πλαισιώνουν έγκριτοι επιστήμονες με  σχετικό επιστημονικό έργο : Χρήστος Ζερεφός, Κώστας Καρτάλης, Μαρία Δασκολιά και η δημοσιογράφος σε θέματα περιβάλλοντος και ενέργειας  Μάχη Τράτσα.

Σκοπός της επιμορφωτικής ημερίδας είναι να ανοίξει η συζήτηση για την Κλιματική Εκπαίδευση, μια εκπαίδευση αναγκαία για το σχολείο, ώστε η σχολική κοινότητα ως ολότητα να συνειδητοποιήσει τους κινδύνους από την κλιματική αλλαγή, να σχεδιάσει τρόπους προσαρμογής στα ακραία κλιματικά φαινόμενα και να υιοθετήσει συμπεριφορές φιλικές προς το περιβάλλον που θα συμβάλλουν στον μετριασμό της κλιματικής αλλαγής. Μια εκπαίδευση εξίσου αναγκαία και καθοριστική για ολόκληρη την κοινωνία, αφού μόνο μέσα από την καθολική συστράτευση μπορεί να αντιμετωπιστεί η κλιματική κρίση.

Το Πρόγραμμα περιλαμβάνει τις παρακάτω εισηγήσεις:

• «H Παιδεία ως το καλύτερο μέτρο προσαρμογής στην εξελισσόμενη ανθρωπογενή κλιματική αλλαγή», από τον Καθηγητή Χρήστο Ζερεφό, Γενικό Γραμματέα της Ακαδημίας Αθηνών, Επόπτη του Κέντρου Έρευνας Φυσικής της Ατμοσφαίρας και Κλιματολογίας της Ακαδημίας Αθηνών
  • «Πόλεις και κλιματική αλλαγή - Από τη θεωρία στην πράξη» από τον Καθηγητή Κωνσταντίνο Καρτάλη, Διευθυντή του Τομέα Φυσικής Περιβάλλοντος, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
  • «Ενδυναμώνοντας τον ρόλο των σχολείων στην εκπαίδευση απέναντι στην κλιματική αλλαγή», από την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Μαρία Δασκολιά, Διευθύντρια του Εργαστηρίου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΕργΠΕ), Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
  • «Εγγραμματισμός των πολιτών για την κλιματική αλλαγή (κρίση) μέσα από το Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης», από τη Δημοσιογράφο της εφημερίδας «Το Βήμα» σε θέματα που αφορούν το περιβάλλον, φυσικό και αστικό, τη χωροταξία και την πολεοδομία, την ενέργεια και την αγροτική ανάπτυξη, κ. Μάχη Τράτσα

Την ημερίδα πρόκειται να παρακολουθήσουν μέσω της πλατφόρμας Webex Events περισσότεροι από 1200 εκπαιδευτικοί από σχολεία της Αττικής, με δυνατότητα υποβολής ερωτήσεων  στους εισηγητές . Η ημερίδα θα μεταδοθεί σε παράλληλη απευθείας μετάδοση (live streaming) μέσω του video.sch στον σύνδεσμο:  https://video.sch.gr/live/show/281##, έτσι μπορούν να την παρακολουθήσουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί και πολίτες από όλη την Ελλάδα.

Τα συμπεράσματα της ημερίδας θα κατατεθούν στο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ώστε να αξιοποιηθούν στους περαιτέρω σχεδιασμούς του για τη συστηματική ένταξη της κλιματικής εκπαίδευσης στις δράσεις των σχολείων.  Οι Υπεύθυνοι Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Σχολικών Δραστηριοτήτων   θα παραμείνουν σταθερά δεσμευμένοι στην προσπάθεια ενημέρωσης, ευαισθητοποίησης και κινητοποίησης των εκπαιδευτικών για την εκπαίδευση για την κλιματική κρίση.