Επιμόρφωση Μαθηματικών στην Εξ αποστάσεως Εκπαίδευση

Την Τρίτη  10/11/2020 και ώρα 20:00, με ευθύνη του Συντονιστή Ε.Ε Μαθηματικών του ΠΕΚΕΣ Θεσσαλίας  κ. Κωνσταντίνου Μπουραζάνα, θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα: «Επιμόρφωση Μαθηματικών στην Εξ αποστάσεως Εκπαίδευση».

Σε αυτό το σεμινάριο θα παρουσιαστούν οι δυνατότητες  που έχουμε, ώστε αξιοποιώντας κατάλληλα λογισμικά να έχουμε:

• Συνεργασία εκπαιδευτικών για τη δημιουργία κοινών μαθημάτων, κοινής τράπεζας ασκήσεων.
  • Εύκολο τρόπο δημιουργίας  Τεστ, Διαγωνισμάτων και Αυτόματης  Βαθμολόγησης.
  • Εύκολο τρόπο γραφής σε γλώσσα LATEX.
  • Αξιοποίηση γραφίδας με τη χρήση εφαρμογών.

Στο τέλος θα υπάρχει χρόνος για να  απαντηθούν ερωτήματα από τους συμμετέχοντες.

Εισηγητές του σεμιναρίου θα είναι:

• Μπουραζάνας Κωνσταντίνος – Συντονιστής Μαθηματικών ΠΕΚΕΣ Θεσσαλίας.
  • Ζέρβας Νικόλαος – Μαθηματικός Μουσικού Σχολείου  Λάρισας.
  • Θεοχάρης Δημήτριος – Μαθηματικός – Υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων  Δ/θμιας  Εκπ/σης  ν.  Τρικάλων

Οδηγίες συμμετοχής:

Ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο

Βήμα 1ο

Στο δεξί μέρος της σελίδας που ανοίγει, συμπληρώστε το ονοματεπώνυμό σας, email και πατήστε επάνω στο κουμπί Join Now:

Βήμα 2ο

Στη σελίδα που εμφανίζεται, πατήστε την επιλογή Run a temporary application.

Ανάλογα με τη συσκευή σας, η επιλογή θα βρίσκεται σε μια από τις εξής θέσεις:

Πιθανή θέση 1

Πιθανή θέση 2

Βήμα 3ο

Κάτω αριστερά στην οθόνη σας, θα αρχίσει να κατεβαίνει ένα αρχείο “,minedu-secondary.. … .exe”.

Όταν η λήψη ολοκληρωθεί, πατήστε με διπλό κλικ επάνω στο αρχείο:

Βήμα 4ο

Στο παράθυρο που εμφανίζεται, κάντε κλικ στο κουμπί Run (Εκτέλεση):