eSafety Label +: Γίνε ο επόμενος πρωταθλητής στην ψηφιακή ασφάλεια!

Αγαπητέ/ή εκπαιδευτικέ,

Το «eSafety Label +: Γίνε ο επόμενος πρωταθλητής στην ψηφιακή ασφάλεια» θα εντοπίσει και θα εξουσιοδοτήσει μια επιλεγμένη ομάδα καθηγητών eSafety προκειμένου:

α) να καταγράψει τις τρέχουσες ανάγκες και τις βασικές προτεραιότητες σε αυτόν τον τομέα,

β) να οικοδομήσει μια ολοκληρωμένη ποικιλία ψηφιακών πηγών μάθησης που σχεδιάζονται από καθηγητές για καθηγητές και

γ) να κινητοποιήσει μια ευρεία κοινότητα δασκάλων, διευθυντών σχολείων, υπευθύνων ΤΠΕ και άλλων σχολικών φορέων, μέσω μιας συνεχούς ανταλλαγής εμπειριών και βέλτιστης πρακτικής.

Με βάση το υπάρχον δίκτυο των ερωτημάτων και των δεδομένων του eSafety Label, που καλύπτουν την υποδομή, την πολιτική και την πρακτική της ψηφιακής ασφάλειας, μέσα από μερικές ερωτήσεις θα προσπαθήσουμε να εντοπίσουμε, με την πολύτιμη συμβολή σας, ορισμένα βασικά πλεονεκτήματα και αδυναμίες σε όλα τα ευρωπαϊκά σχολεία, καθώς και τομείς βελτίωσης. Αυτό το ερωτηματολόγιο θα βοηθήσει στην εκτίμηση του τι διακυβεύεται και θα αποτελέσει βάση τεκμηρίωσης για όλες τις περαιτέρω δραστηριότητες του σχεδίου eSafety Label +.

Το  έργο eSafety Label + (esL+) θα μετουσιώσει τις τρέχουσες δραστηριότητες της ετικέτας Ψηφιακής Ασφάλειας στο επόμενο επίπεδο, επομένως τα σχόλιά σας είναι κάτι περισσότερο από πολύτιμα. Αντιλαμβανόμαστε πόσο πολύτιμος είναι ο χρόνος σας, γι αυτό διασφαλίσαμε ότι θα κάνετε μόνο 15-20 λεπτά για να συμπληρώσετε το ερωτηματολόγιο, το οποίο διεξάγεται από το Τμήμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών.  Θα δέχεται απαντήσεις  μέχρι την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2018 (23:59). Παρακαλούμε όπως σιγουρευτείτε ότι θα το ολοκληρώσετε σήμερα κιόλας!

Θα εκτιμήσουμε τη συμμετοχή σας και προσβλέπουμε στα σχόλιά σας. Αν έχετε περαιτέρω απορίες, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε στο roussosp@psych.uoa.gr

Σας ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο και την ανώνυμη συμβολή σας: https://www.surveymonkey.com/r/V3ZPSJK

Εκ μέρους της ομάδας έργου eSL+