Ετικέτα σχολείου eTwinning: Μια ακόμα Ευρωπαϊκή διάκριση για το 3ο Δημοτικό Σχολείο Καρπενησίου

Ετικέτα σχολείου eTwinning: Μια ακόμα Ευρωπαϊκή διάκριση για το 3ο Δημοτικό Σχολείο Καρπενησίου

Τι είναι το eTwinning;

Το eTwinning είναι η διαδικτυακή κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης. Απευθύνεται στο προσωπικό που εργάζεται σε σχολείο (εκπαιδευτικούς, διευθυντές, βιβλιοθηκάριους κ.λ.π.) και τους μαθητές από τις Ευρωπαϊκές  χώρες  που λαμβάνουν μέρος. Μέσω μιας ασφαλούς πλατφόρμας, κάνοντας χρήση των κωδικών τους, έχουν τη δυνατότητα να επικοινωνούν, να συνεργάζονται, να διεξάγουν έργα, να μοιράζονται και με λίγα λόγια να αισθάνονται και να αποτελούν μέρος της πιο συναρπαστικής κοινότητας εκμάθησης. Σκοπός είναι η επικοινωνία και η  συνεργασία ανάμεσα σε μαθητές και εκπαιδευτικούς που προέρχονται από διαφορετικά πολιτισμικά περιβάλλοντα και η ανταλλαγή καλών πρακτικών τόσο στην Πρωτοβάθμια όσο και τη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Τι είναι οι Ετικέτες Ποιότητας;

Η Εθνική Ετικέτα Ποιότητας απονέμεται από τις ΕΥΥ (Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης) σε εκείνα τα σχολεία των οποίων η εργασία, στο πλαίσιο μίας eTwinning συνεργασίας, θεωρείται ποιοτική στη χώρα τους. Η Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας απονέμεται από την ΚΥΥ (Κεντρική Υπηρεσία Υποστήριξης) στα σχολεία που συμμετέχουν σε μία συνεργασία και τα οποία έχουν βραβευθεί με την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας και τα έργα τους θεωρούνται «άριστα» από Ευρωπαϊκή άποψη. Η Ετικέτα Ποιότητας είναι η αναγνώριση των εκπαιδευτικών και των σχολείων για το υψηλό επίπεδο των eTwinning δραστηριοτήτων τους. Αυτό δίνει προσωπική ικανοποίηση και σαφή αναγνώριση της εργασίας τους. Για τους μαθητές αποτελεί ώθηση στις προσπάθειές τους και για το σχολείο γενικά μία δημόσια επιβεβαίωση της δέσμευσής τους για την ποιότητα και την εμπιστοσύνη στην Ευρωπαϊκή συνεργασία.

Η Ετικέτα Σχολείου eTwinning είναι το επόμενο βήμα πιστοποίησης, αποσκοπώντας στην αναγνώριση της εργασίας που γίνεται σε επίπεδο ομάδας στην κάθε σχολική μονάδα. Αφορά στην ασφαλή χρήση του διαδικτύου, την εφαρμογή νέων καινοτόμων μεθόδων διδασκαλίας και την καλλιέργεια της συνεργατικής μάθησης.

Το 3ο Δημοτικό Σχολείο Καρπενησίου ξεκίνησε την συμμετοχή του στο συγκεκριμένο πρόγραμμα το 2012 και από τότε κάθε χρόνο οι εμπλεκόμενοι εκπαιδευτικοί και μαθητές υλοποιούν τουλάχιστον ένα έργο, έχοντας έως τώρα συνεργαστεί με πολυάριθμα σχολεία από όλη την Ευρώπη και έχοντας βραβευτεί με την εθνική ετικέτα ποιότητας στο έργο με τίτλο «Όποιος βρίσκει φίλο, βρίσκει θησαυρό». Πληρώντας όλες τις προϋποθέσεις και μετά από σχετική αίτηση που κατέθεσαν τα μέλη της ομάδας eTwinning που αποτελείται από τις δασκάλες Στυλιανή Ντούσιου, Χριστίνα Ξώλια  και Θεοδώρα Τζιοβάρα και την Εκπαιδευτικό Αγγλικής Γλώσσας Μαρία Τσιαμτσιούρη, το σχολείο μας είναι και επίσημα σχολείο eTwinning, ανάμεσα σε 1200 σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από όλη την Ευρώπη και 86 από όλη την Ελλάδα, όντας το μοναδικό στην Ευρυτανία και ένα από τα ελάχιστα στην Στερεά Ελλάδα.

Ως αποτέλεσμα αυτής της επιβράβευσης, θα διανεμηθεί εκπαιδευτικό υλικό στους εμπλεκόμενους εκπαιδευτικούς και μαθητές, οι οποίοι δρώντας ως πολλαπλασιαστές της δράσης ελπίζουν να μεταλαμπαδεύσουν την θετική τους εμπειρία και τον ενθουσιασμό τους και στα υπόλοιπα σχολεία της πόλης και της περιφέρειάς μας, με στόχο η κοινότητα του eTwinning να διευρυνθεί ακόμη περισσότερο.  Πληροφορίες για τα έργα που υλοποιούνται αλλά και όλα τα καινοτόμα προγράμματα στα οποία συμμετέχουμε μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του σχολείου μας  http://3dim-karpen.eyr.sch.gr.