Εβδομάδα Επιστήμης και καινοτομίας: «Όταν το φως χορεύει μιλάω δίκαια..»!

Το Γενικό Λύκειο Ανδρίτσαινας με αφορμή την «Παγκόσμια ημέρα Ελληνικής Γλώσσας» την 9η Φεβρουαρίου, την «Πανελλήνια ημέρα Χημείας» την 11η Μαρτίου, την «Παγκόσμια ημέρα Ποίησης» την 21η Μαρτίου και την «Παγκόσμια ημέρα κατά του Ρατσισμού» την 21η Μαρτίου, διοργανώνει την εβδομάδα Επιστήμης και Καινοτομίας: «Όταν το φως χορεύει μιλάω δίκαια…», η οποία ανοίγει τα φτερά της την Παρασκευή 16 Μαρτίου και σας προσκαλεί σε μια ιδιαίτερη πτήση με φαντασία, δημιουργία και καινοτομία. Συμμετέχουν σχολεία του μαθητικού δικτύου «Ατίθασα πινέλα».

Εβδομάδα Επιστήμης και καινοτομίας:

«Όταν το φως χορεύει μιλάω δίκαια..»!    Γ. Σεφέρης

16/3 έως 23/3/2018

«Για ένα σχολείο ανοικτό στις προκλήσεις και στην κοινωνία»

Έναρξη: Παρασκευή 16 Μαρτίου

09:30: Κυνήγι Θησαυρού «Η κρυφή γοητεία της Χημείας» - Ένα αφιέρωμα στον συγγραφέα Αναστάσιο Βάρβογλη:

Μια διαθεματική αναζήτηση (Γλώσσα, Λογοτεχνία, Χημεία, Βιολογία, «Αντιγόνη», Μαθηματικά, Πληροφορική και Εικαστικά) στο πλαίσιο της δράσης «οι συγγραφείς σε πρώτο πλάνο».

Στους ενδιάμεσους σταθμούς θα παρουσιαστούν θεατρικά και μουσικά δρώμενα:

• Στο Θέατρο της Ανδρίτσαινας το θεατρικό δρώμενο « Ανεμόεν φρόνημα».
  • Στο Λαογραφικό Μουσείο της Ανδρίτσαινας το θεατρικό δρώμενο «Το φλογερό ένδυμα της Μήδειας».
  • Στην Ιστορική Δημόσια Βιβλιοθήκη της Ανδρίτσαινας το μουσικό δρώμενο «Το ταξίδι», την καλλιτεχνική επιμέλεια του οποίου θα έχει ο κ. Γιάννης Τζουανόπουλος με τους εξαιρετικούς καλλιτέχνες: Βασίλη Γισδάκη (τραγούδι), Δημήτρη Παπαγγελίδη (κιθάρα), Μαριλίζα Παπαδούρη (βιολοντσέλο), Γιάννη Σταματογιάννη (μπουζούκι).

Συντονισμός δράσης: Σταματία Κοτρέτσου - ΓΕ.Λ. Ανδρίτσαινας.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Γιάννης Αθανασόπουλος - ΓΕ.Λ. Ανδρίτσαινας, Αργυρώ Ασβεστά - ΓΕ.Λ. Ανδρίτσαινας, Γκόλφυ Γαβριλιάδη - ΓΕ.Λ. Ανδραβίδας, Μαρία Καούκη ΓΕ.Λ. Ανδρίτσαινας, Δημήτρης Κολοκάθης ΓΕ.Λ. Ανδρίτσαινας, Ευανθία Κοντογούρη - 5ο ΓΕ.Λ. Ιλίου, Χρήστος Λαμπρίτσιος - ΓΕ.Λ. Ανδρίτσαινας, Νικολέττα Λιανού - ΓΕ.Λ. Ανδρίτσαινας, Κων/να Σταυροπούλου – ΓΕ.Λ. Ανδραβίδας.

Τρίτη 20 Μαρτίου

09:00: Γενικό Λύκειο Ανδρίτσαινας

«Γιατί ο Ποπάυ έτρωγε σπανάκι…»: Μια διαθεματική προσέγγιση (Χημεία, Βιολογία, Αγγλικά, Πληροφορική) στο πλαίσιο της καινοτομίας «ανοιχτή τάξη μικτών ικανοτήτων».

Συντονισμός δράσης: Σταματία Κοτρέτσου - ΓΕ.Λ. Ανδρίτσαινας.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Αργυρώ Ασβεστά - ΓΕ.Λ. και Γυμνάσιο Ανδρίτσαινας, Γεωργία Καρβελά – Γυμνάσιο Ανδρίτσαινας, Δημήτρης Κολοκάθης – ΓΕ. Λ. και Γυμνάσιο Ανδρίτσαινας, Βασιλική Συριοπούλου – Δημοτικό Ανδρίτσαινας, Παναγιώτης Φωτιάδης – ΓΕ. Λ., Γυμνάσιο και Δημοτικό Ανδρίτσαινας.

Πέμπτη 22 Μαρτίου

10:30: Γενικό Λύκειο Ανδρίτσαινας στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών

«Μια φωτεινή λάμψη…»: Μια Συνεργασία με το ΕΚΦΕ Ηλείας. Υπεύθυνος: Ηλίας Καλογήρου.

Παρασκευή 23 Μαρτίου

08:30: Γενικό Λύκειο Ανδρίτσαινας

«Από τον Πικάσο στον Μακρυγιάννη»: Μια εικαστική παρέμβαση. Υπεύθυνες καθηγήτριες: Μαρία Kαούκη - ΓΕ.Λ. Ανδρίτσαινας, Σταματία Κοτρέτσου - ΓΕ.Λ. Ανδρίτσαινας.

«Χημείες και … Αλχημείες στην τέχνη»: Εγκαίνια της έκθεσης με κόμικς και ψηφιδωτά στο πλαίσιο της καινοτομίας «η τέχνη στην εκπαίδευση».

Συνεργάτης εικονογράφος: Δημήτρης Κάσδαγλης.

Συντονισμός δράσης: Σταματία Κοτρέτσου - ΓΕ.Λ. Ανδρίτσαινας.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Αργυρώ Ασβεστά - ΓΕ.Λ. Ανδρίτσαινας, Γκόλφυ Γαβριλιάδη - ΓΕ.Λ. Ανδραβίδας, Εύη Θεοφανίδου – Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Περιστερίου, Πολυτίμη Θεοδωρίδου – 3ο Γυμνάσιο Περιστερίου, Μαρία Καούκη - ΓΕ.Λ. Ανδρίτσαινας, Αναστασία Ματσάγγου - ΓΕ.Λ. Σχηματαρίου, Κων/να Σταυροπούλου – ΓΕ.Λ. Ανδραβίδας, Βασιλική Συριοπούλου – Δημοτικό Ανδρίτσαινας, Δήμητρα Τούντα - ΓΕ.Λ. Σχηματαρίου.

11:00: Λήξη, βραβεύσεις

ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

ΓΕΛ Ανδρίτσαινας, Γυμνάσιο Ανδρίτσαινας, Δημοτικό Ανδρίτσαινας, ΓΕ. Λ. Ανδραβίδας, 5ο ΓΕ. Λ. Ιλίου, 5ο ΓΕ. Λ. Σχηματαρίου, 3ο Γυμνάσιο Περιστερίου, Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Περιστερίου

ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΦΟΡΕΙΣ

ΕΚΦΕ Ηλείας

Δημόσια Ιστορική Βιβλιοθήκη Ανδρίτσαινας

Ίδρυμα Κανελλοπούλου

Εξωραϊστικός Σύλλογος Ανδρίτσαινας

ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ

Γιάννης Δριμυλής, Γιώργος Κρεστενίτης.

ΧΟΡΗΓΟΙ

Ηotel «Αρχοντικό», Ανδρίτσαινα Ηλείας, Super market Βασίλης Θεοδωρόπουλος, Ανδρίτσαινα Ηλείας, Εστιατόριο «Συνταγές μαγειρικής του Γιώργη και της Λόπης», Ανδρίτσαινα Ηλείας.

Η Διευθύντρια,

Δρ. Κοτρέτσου Σταματία