Ημερίδα διάχυσης αποτελεσμάτων προγράμματος ΚΑ1/Erasmus+ από το Γυμνάσιο ΛΤ Κοιλάδας

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 29/05/2019 στο Γυμνάσιο ΛΤ Κοιλάδας ημερίδα επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών του Σχολείου στο πλαίσιο της διάχυσης των αποτελεσμάτων του προγράμματος ERASMUS+ KA1, στο οποίο συμμετέχουν εκπαιδευτικοί του σχολείου.

Αρχικά οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στις κινητικότητες που πραγματοποιήθηκαν με θέματα «“Lego: play, learn and be innovate” και «DIGITAL and  SOCIAL MEDIA COMPETENCIES @SCHOOL» παρουσίασαν επιγραμματικά τα στάδια σχεδιασμού και υλοποίησης του Ευρωπαϊκού προγράμματος κινητικότητας  Erasmus+ KA1 με θέμα «Κατάρτιση εκπαιδευτικού προσωπικού στις ψηφιακές δεξιότητες».

Ακολούθησε επιμόρφωση στην χρήση του διαδραστικού πίνακα, της διαδικτυακής εκπαιδευτικής πλατφόρμας Edmodo, και γνωριμία με την εκπαιδευτική πλατφόρμα που WeDo2 – EV3  με τη μέθοδο του σεναρίου. Προτάθηκαν παραδείγματα εργασιών που οι εκπαιδευτικοί διαφόρων ειδικοτήτων να μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν στην τάξη, εφαρμόζοντας εναλλακτικούς τρόπους διδασκαλίας.

Στόχος της συνάντησης ήταν να παρουσιαστούν στην τοπική εκπαιδευτική κοινότητα οι θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις που οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί απέκτησαν κατά τη διάρκεια των επιμορφωτικών μαθημάτων στο εξωτερικό.