Ιστοσεμινάρια απο το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Αξιότιμες/οι κυρίες/οι  φίλοι εκπαιδευτικοί χαίρετε.

Το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο διοργανώνει μια σειρά από διαδικτυακά σεμινάρια που αφορούν τις υπηρεσίες του αλλά και γενικότερα θέματα όπως η προστασία των προσωπικών δεδομένων.

Τα σεμινάρια αυτά θα πραγματοποιηθούν την  Πέμπτη το απόγευμα 18 Ιουνίου 2020. Η συμμετοχή είναι ελεύθερη με  περιορισμό στον αριθμό των μελών  (έως 100).

Δείτε το πρόγραμμα των σεμιναρίων στο https://meeting.sch.gr/ απ’ όπου και μπορείτε να εισέλθετε την ώρα διεξαγωγής τους.

------------------------

Σύγχρονη Τηλεκπαίδευση με το ΒΒΒ  (Big Blue Button)

Πέμπτη 18 Ιουνίου 2020 Ώρα: 15:00 - 16:00

Στο ιστοσεμινάριο (Webinar) αυτό θα συζητήσουμε για τη δημιουργία και διεξαγωγή σύγχρονου εξ αποστάσεως μαθήματος με το λογισμικό Big Blue Button. Ειδικότερα θα μιλήσουμε για το σχεδιασμό, την προετοιμασία, τη διεξαγωγή και αξιολόγηση μια σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και καλές πρακτικές που μπορούμε να εφαρμόσουμε για την επιτυχή υλοποίηση της.

Εισηγητής: Παπαδάκης Σπυρίδων,  Σ.Ε.Ε. ΠΕ86

-----------------------

Δημιουργία ιστοτόπων στο ΠΣΔ με το WordPress στο νέο σύστημα φιλοξενίας ιστοτόπων (PLESK)

Πέμπτη 18 Ιουνίου 2020 Ώρα: 15:00 - 16:00

Στο ιστοσεμινάριο (Webinar) αυτό θα συζητήσουμε βήμα-βήμα τη δημιουργία ιστοτόπου  με χρήση του WordPress στο νέο περιβάλλον φιλοξενίας ιστοτόπων του ΠΣΔ (PLESK). Η διάρκεια της παρουσίασης θα  είναι περίπου 45 λεπτά.  Στο τέλος θα απαντηθούν ερωτήσεις σχετικές με το θέμα της παρουσίασης.

Εισηγητής: Κυρίτσης Κωνσταντίνος

------------------------

Η υπηρεσία υπολογιστικού νέφους του ΠΣΔ

Πέμπτη 18 Ιουνίου 2020 Ώρα: 15:00 - 16:00

Στο σεμινάριο αυτό θα παρουσιαστεί η υπηρεσία υπολογιστικού νέφους του ΠΣΔ. Θα εξηγηθούν οι βασικές έννοιες και θα παρουσιαστεί το περιβάλλον διαχείρισης των εικονικών μηχανών και των άλλων πόρων του υπολογιστικού νέφους. Θα επιδειχθεί δειχθεί ο τρόπος δημιουργίας μιας εικονικής μηχανής, η ρύθμιση των κανόνων ασφαλείας για πρόσβαση από και προς το διαδίκτυο, καθώς και ο τρόπος πρόσβασης στην εικονική μηχανή.

Εισηγητής: Καπούλας Βαγγέλης

------------------------

Υπηρεσία βίντεο, νέοι τρόποι αξιοποίησης.

Πέμπτη 18 Ιουνίου 2020 Ώρα: 15:00 - 16:00

Παρουσίαση νέων δυνατοτήτων των υπηρεσιών βίντεο αναφορικά με την διάθεση βίντεο κατά απαίτηση καθώς και τις ζωντανές μεταδόσεις.

Εισηγητής: Ζουράρης Εμμανουήλ

------------------------

Ειδικά θέματα διαχείρισης ιστολογίου στο blogs.sch.gr

Πέμπτη 18 Ιουνίου 2020 Ώρα: 15:15 - 16:15

Κάθε χρήσης (εκπαιδευτικός,  σχολείο ή άλλη μονάδα μπορεί να δημιουργήσει το ιστολόγιο του στο https://blogs.sch.gr . Στο σεμινάριο αυτό Θα εξεταστούν εξελιγμένα και ειδικά  θέματα που αφορούν τη δημιουργία διαχείριση και εισαγωγή περιεχομένου στα ιστολόγιο  όπως:

1. Πότε χρησιμοποιούμε σελίδα και πότε άρθρο; Μετατροπή σελίδας σε άρθρο.
  2. Προσθήκη φωτογραφίας, pdf κ.α. και ενσωματωμένων αντικειμένων από διάφορες πηγές σε άρθρο. π.χ. e-me content.
  3. Προσθήκη χρηστών σε ιστολόγιο. Ρόλοι χρηστών ιστολογίου, δικαιώματα  κάθε ρόλου.
  4. Τι είναι το «μενού ιστολογίου» , πως το δημιουργούμε και το διαχειριζόμαστε.
  5. Το ιστολόγιο μας και οι μηχανές αναζήτησης

Τέλος, θα απαντηθούν θέματα που θα τεθούν και αφορούν την υπηρεσία των ιστολογίων του ΠΣΔ.

Εισηγήτρια: Στεργάτου Ελένη

Εφαρμογή Γενικού Κανονισμού Προστασίας Δεδομένων στο ΠΣΔ

Πέμπτη 18 Ιουνίου 2020 Ώρα: 15:15 - 16:15

Στο σεμινάριο θα παρουσιαστεί η πολιτική προστασίας προσωπικών δεδομένων του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου στο πλαίσιο εναρμόνισής του με τον Γενικό Κανονισμό Προστασίας Δεδομένων (GDPR)