Νηπιαγωγείο Ριζαριού :3η κινητικότητα στην Ιταλία ,στα πλαίσια του προγ/τος Erasmus+ KA2

Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων :3η κινητικότητα  στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus +ΚΑ229 “My culture, your culture ,our culture” στην Ιταλία.

Στα πλαίσια της δράσης ΚΑ2 ,του τομέα σχολικών συμπράξεων του ευρωπαϊκού προγράμματος  Erasmus +με τίτλο : «My culture,your culture,our culture» πραγματοποιήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα η 3η κινητικότητα του προγ/τος κατά τη διάρκεια της οποίας ,οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί επισκέφτηκαν το εταιρικό σχολείο στο Boscotrecase  της  Ιταλίας  προκειμένου να γνωρίσουν καλύτερα την κουλτούρα μιας άλλης Ευρωπαϊκής χώρας, παίρνοντας μέρος σε εξαιρετικά ενδιαφέρουσες δραστηριότητες που επιλέχτηκαν για τον σκοπό αυτό.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα με τίτλο « My culture,your culture,our culture » έχει ως θέμα την ευαισθητοποίηση των παιδιών σε θέματα πολιτισμού και λαϊκής  παράδοσης.

Ο κύριος στόχος του έργου είναι να αυξήσει την ευαισθητοποίηση των λαών της Ευρώπης σχετικά με τα προβλήματα που δημιουργούνται από την απουσία πολιτισμικού γραμματισμού που οδηγεί στην κατανόηση, ότι είναι καθήκον όλων μας η προστασία της πολιτιστικής μας κληρονομιάς μέσω δραστηριοτήτων πολιτιστικής εκπαίδευσης που ξεκινούν από την προσχολική ηλικία.

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν εκπαιδευτικοί από Πολωνία, Πορτογαλία, Ιταλία, Λιθουανία  κι Ελλάδα η οποία είναι και το σχολείο συντονισμού .Το σχολείο που εκπροσωπεί τη χώρα μας είναι το Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων .

Το πρόγραμμα φιλοξενίας περιλάμβανε ενημέρωση για το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας ,εθιμοτυπικές επισκέψεις και συναντήσεις με εκπροσώπους της τοπικής αυτοδιοίκησης, επισκέψεις σε μουσεία κι ιστορικά μνημεία της περιοχής, όπως η Πομπηία και ο Βεζούβιος ,εκπαιδευτικά προγράμματα, επισκέψεις σε εργοστάσια, βιοτεχνίες κι εργαστήρια παραδοσιακών προϊόντων  της περιοχής, επισκέψεις σε σχολεία διαφόρων βαθμίδων εκπ/σης, τουριστική ξενάγηση στα αξιοθέατα της περιοχής  και ανταλλαγή αναμνηστικών δώρων, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν συγχρόνως την ευκαιρία να πάρουν μια μικρή γεύση της Ιταλικής κουλτούρας,

Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων :3o sort training event  στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus +ΚΑ229 “My culture, your culture ,our culture” στην Ιταλία.

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν εκπαιδευτικοί από Πολωνία, Πορτογαλία, Ιταλία, Λιθουανία  κι Ελλάδα η οποία είναι και το σχολείο συντονισμού .  Το σχολείο που εκπροσωπεί τη χώρα μας είναι το Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων  που είναι  προς τιμή μας και το συντονιστικό σχολείο  του  προγράμματος .

Το πρόγραμμα φιλοξενίας περιλάμβανε ενημέρωση για το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας ,εθιμοτυπικές επισκέψεις και συναντήσεις με εκπροσώπους της τοπικής αυτοδιοίκησης, επισκέψεις σε μουσεία κι ιστορικά μνημεία της περιοχής, όπως η Πομπηία και ο Βεζούβιος ,επισκέψεις σε εργοστάσια, βιοτεχνίες κι εργαστήρια παραδοσιακών προϊόντων  της περιοχής, επισκέψεις σε σχολεία διαφόρων βαθμίδων εκπ/σης, τουριστική ξενάγηση στα αξιοθέατα της περιοχής  και ανταλλαγή αναμνηστικών δώρων, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν συγχρόνως την ευκαιρία να πάρουν μια μικρή γεύση της Ιταλικής κουλτούρας, συμμετέχοντας βιωματικά  σε διάφορες δραστηριότητες.

Οι εμπλεκόμενοι εκπαιδευτικοί επέστρεψαν στις πατρίδες τους με τις καλύτερες εντυπώσεις και αναμφίβολα  με νέες γνώσεις κι εμπειρίες σχετικά με την κουλτούρα της Ιταλίας!

Το πρόγραμμα είναι διάρκειας 2 ετών και χρηματοδοτείται από την ευρωπαϊκή ένωση.