Διανομή ψηφιακής μορφής των σχολικών βιβλίων

Αξιότιμοι κύριοι/ες, φίλοι εκπαιδευτικοί

Σε συνέχεια σχετικής πρόσφατης εγκυκλίου του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων (ΥΠΔΒΜΘ) και έχοντας υπόψη την με Αρ. Πρωτ. Φ.1/Α/740/99467/ΙΒ/5.9.2011 εντολή του ΥΠΔΒΜΘ προς το Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών & Εκδόσεων ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ (ΙΤΥΕ) για την παραγωγή υποστηρικτικού ψηφιακού υλικού (DVDs) με την ψηφιακή μορφή της έκδοσης των σχολικών βιβλίων και τη διανομή τους προς τα Γυμνάσια και τα Λύκεια της χώρας,  σας πληροφορούμε τα εξής:

• Στο χρονικό διάστημα 9.9.2011 έως 19.9.2011 θα λάβετε μέσω courier (ΓΕΝΙΚΗ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ) τα πακέτα με τα απαραίτητα DVD για το σχολείο σας (ένα για κάθε μαθητή).
    • Συγκεκριμένα το υλικό έχει ομαδοποιηθεί σε DVDs ως εξής:  υλικό Α? Β? και Γ? Γυμνασίου (ένα DVD για κάθε μαθητή Γυμνασίου), υλικό Α? και Β? Λυκείου (ένα για κάθε μαθητή Α? ή Β? Λυκείου), υλικό Γ? Λυκείου (ένα για κάθε μαθητή Γ?  Λυκείου).
    •   Σε περίπτωση που δε λάβετε τα πακέτα στο παραπάνω χρονικό διάστημα ή χρειάζεστε επιπλέον DVDs,  παρακαλούμε να αποστείλετε ηλεκτρονικό μήνυμα (e-mail) στο helpdesk του Ψηφιακού Σχολείου στη διεύθυνση  digitalschool@minedu.gov.gr με την ένδειξη ?Λήψη Αντιτύπων DVD?.
              Mε εντολή του ΥΠΔΜΒΘ
               ΙΤΥΕ - ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ