Συμμετοχή του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου Λυκείου Αιγάλεω στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ KA2

Από τον Σεπτέμβριο του 2018 έως και τον Αύγουστο του 2020 το σχολείο μας θα λάβει μέρος στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+(βασική δράση 2: Συνεργασία για Καινοτομία και Ανταλλαγή Καλών Πρακτικών) σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα από κοινού με σχολεία από τη Γερμανία (Private SABEL Wirtschaftsschule München I), τη Ρουμανία (Colegiul Tehnic de Electronica si Telecomunicatii "Gheorghe Marzescu" Iasi) και τη Γαλλία (Lycée Professionnel Belliard). Το πρόγραμμα με τίτλο Inclusion in Secondary School στοχεύει στην παραγωγή εκπαιδευτικού υλικού στα πλαίσια της συμπεριληπτικής μάθησης. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος θα πραγματοποιηθούν 4 ταξίδια μαθητών στις συμμετέχουσες χώρες. Σε αυτά οι μαθητές μας θα έχουν την ευκαιρία να συνεργαστούν με συμμαθητές τους από διαφορετικά εθνικά περιβάλλοντα πάνω σε θέματα που ορίζονται κάθε φορά από την ομάδα εργασίας.

Από τις 21 Οκτωβρίου έως και τις 26 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε η πρώτη προπαρασκευαστική συνάντηση εκπαιδευτικών στο Μόναχο της Γερμανίας προκειμένου να γίνει ο περαιτέρω σχεδιασμός του προγράμματος. Από την πλευρά του σχολείου μας συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί Μυλωνάκη Αγάπη και Κρανίτη Μαρία.