Τον Νοέμβριο ανάβουμε τις Φρυκτωρίες!

Για τον κόσμο της εκπαιδευτικής ρομποτικής, ο Νοέμβριος είναι συναρπαστικός! Είναι μήνας Ολυμπιάδας (Παγκόσμιος Τελικός της World Robot Olympiad στις 16-18/11), είναι Ευρωπαϊκός μήνας (Europe Robotics Week 2018 στις 16-25 Νοεμβρίου), καθώς επίσης είναι ο ιδανικός μήνας για να καλωσορίσουμε στον κόσμο της ρομποτικής νέους μαθητές και εκπαιδευτικούς!

Σαν άλλη ολυμπιακή φλόγα, τον Νοέμβριο ο WRO Hellas ετοιμάζει τη δράση «Ανάβουμε τις φρυκτωρίες», με σκοπό να μεταλαμπαδεύσει δωρεάν τη γνώση ανά την Ελλάδα. Οι εθελοντές-εκπρόσωποι του WRO Hellas στους νομούς και στις περιφέρειες της χώρας αναλαμβάνουν τη διοργάνωση και την υλοποίηση των εκπαιδευτικών δράσεων «Ανάβουμε τις φρυκτωρίες» και καλούν τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς της Ελλάδας να εμπνευστούν από την ελληνική Ολυμπιακή Αποστολή και να μπουν κι εκείνοι στον κόσμο της εκπαιδευτικής ρομποτικής!

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε στις Φρυκτωρίες που βρίσκονται στον διαδραστικό χάρτη.

Η κατηγορία «Πρωτέας» του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2019, η οποία απευθύνεται αποκλειστικά σε ομάδες Γυμνασίου που δεν έχουν συμμετάσχει στο παρελθόν σε διαγωνισμούς WRO Hellas, αποτελεί μία απλουστευμένη εκδοχή του περσινού θέματος της κατηγορίας Γυμνασίου «Βυζαντινή Αυτοκρατορία και Επικοινωνίες (Φρυκτωρίες)».

52 Φρυκτωρίες ανάβουν σταδιακά στην Ελλάδα και στέλνουν το μήνυμα, καλωσορίζοντας νέες ομάδες μαθητών και εκπαιδευτικών στον κόσμο της εκπαιδευτικής ρομποτικής! Οι Πρεσβευτές του WRO Hellas στους νομούς της Ελλάδας διοργανώνουν συναντήσεις, με στόχο να βοηθήσουν τις νέες ομάδες να εξοικειωθούν ομαλά με τις βασικές έννοιες της εκπαιδευτικής ρομποτικής, αλλά και να γνωριστούν μεταξύ τους. Ελάτε με τη ρομποτική σας κατασκευή έτοιμη και δοκιμάστε τις δυνάμεις σας στην πίστα της κατηγορίας «Πρωτέας», υπό την καθοδήγηση των ανθρώπων του WRO Hellas της περιοχής σας!