Webinar – Υποστηρίζοντας τις σχολικές κοινότητες στην πράξη – Σχολεία για Όλους – 4 Ιουνίου

Με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα κατά της Επιθετικότητας εναντίον των Παιδιών, το έργο   “Σχολεία για όλους – Συμπερίληψη Παιδιών Προσφύγων στα Ελληνικά Σχολεία” διοργανώνει webinar, ανοιχτό προς κάθε ενδιαφερόμενο, με θέμα την εκπαίδευση προσφύγων στο ελληνικό σχολείο.

Υπάρχουν καλές πρακτικές που να βοηθούν στη διαχείριση αυτών των ζητημάτων; Στο webinar θα επιχειρήσουμε να δώσουμε απαντήσεις, καθώς και την ευκαιρία σε όσες και όσους συμμετέχουν να γνωρίσουν στην πράξη κάποιες μεθόδους προσέγγισης της εκπαίδευσης προσφύγων, που εφαρμόζει το έργο "Σχολεία για όλους". Παράλληλα, επιμορφωτές και επιμορφώτριες του έργου θα παρουσιάσουν εφαρμοσμένες πρακτικές  από τα σχολεία που συμμετείχαν κατά την πρώτη χρονιά των δράσεών μας.

Διαβάστε εδώ περισσότερα: Webinar 4 Ioυνιου - ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ