World of physics

Το ευρωπαϊκό έργο World of Physics που χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση στο πλαίσιο της δράσης Erasmus+, έχει ως κύριο στόχο να βοηθήσει τους μαθητές στην μελέτη και τους καθηγητές στην διδασκαλία της Φυσικής μέσω της εφαρμογής νέων εκπαιδευτικών τεχνολογιών όπως η εικονική πραγματικότητα.

Στα πλαίσια του έργο, παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί να συμμετέχουν στην έρευνα για την αποτύπωση των εκπαιδευτικών διαδικασιών και αναγκών τους. Αντιστοίχως, ζητείται η γνώμη των μαθητών στην χρήση των νέων τεχνολογιών στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Μπορείτε να προσπελάσετε την σελίδα του έργου και να συμμετέχετε στην έρευνα συμπληρώνοντας τα αντίστοιχα ερωτηματολόγια εδώ.

Φορείς υλοποίησης του έργου από την Ελλάδα είναι η διεύθυνση του Πανελλήνιου Δικτύου του ΙΤΥΕ και το Πανεπιστήμιο Πατρών. Επίσης συμμετέχουν το Πανεπιστήμιο της Κύπρου το Consiglio Nazionale delle Ricerche από την Ιταλία, καθώς και οι εταιρίες CTE και NEWEDU από την Ρουμανία και την Σλοβακία αντιστοίχως.