Εκπαιδευτικά προγράμματα για την Ελληνική Γραφή και Μουσική της Αρχαιότητας από το Πανεπιστήμιο Αθηνών

Σας ενημερώνουμε ότι το Πανεπιστήμιο Αθηνών, μέσω του Προγράμματος Ελληνική Γραφή και Μουσική της Αρχαιότητας, παρέχει στα Σχολεία σειρά καινοτόμων, επιστημονικά τεκμηριωμένων, παιδαγωγικά κατάλληλων και διδακτικά πρόσφορων αυτοδύναμων εκπαιδευτικών προγραμμάτων για τη γραφή και τη μουσική της ελληνικής αρχαιότητας, που απευθύνονται στους μαθητές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και συνδυάζονται άριστα με την ύλη των σχολικών μαθημάτων. Σκοπός τους είναι η ανάδειξη του εν πολλοίς άγνωστου έως σήμερα ρόλου τους ως φορέων έκφρασης και παράδοσης του ελληνικού πολιτισμού.

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα για τη γραφή και τη μουσική της ελληνικής αρχαιότητας, διάρκειας 75 λεπτών, διεξάγονται σε ομάδες έως 60 μαθητών από ειδικευμένους εκπαιδευτές (επιστημονικούς συνεργάτες του Προγράμματος-κατόχους διδακτορικού διπλώματος), είτε στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών (σε κατάλληλα διαμορφωμένο προς το σκοπό χώρο), είτε στο χώρο του Σχολείου. Αυθεντικοί πάπυροι, μεμβράνες, υλικά και όργανα γραφής, καθώς επίσης και –για πρώτη φορά στην Ελλάδα– συλλογή από επιστημονικά τεκμηριωμένες ανακατασκευές αρχαίων μουσικών οργάνων σε συνδυασμό με την προβολή ψηφιακά επεξεργασμένου οπτικού και ηχητικού υλικού, συνθέτουν ένα μοναδικό σκηνικό βιωματικής διδασκαλίας, κατάλληλο για την ευχάριστη και δημιουργική συμμετοχή των μαθητών.

Στους παρακάτω συνδέσμους δίδονται αναλυτικές πληροφορίες για τα:

1. Εκπαιδευτικά προγράμματα για την Ελληνική Γραφή της Αρχαιότητας

(επικοινωνία: Καθ. Αμφιλόχιος Παθαθωμάς τηλ. 6973038256, email: agm[at]phil.uoa[dot]gr)

2. Εκπαιδευτικά προγράμματα για την Αρχαία Ελληνική Μουσική

(επικοινωνία: Δρ. Χρήστος Τερζής τηλ. 6979765540, email: agm[at]phil.uoa[dot]gr)

3. Δελτίο πρακτικών πληροφοριών