Κοινότητα Διαλόγου Μαθητών ΠΔΕ Δυτικής Ελλάδας

altΓια τη διασύνδεση των σχολείων, των εκπαιδευτικών και των μαθητών σε ένα ασφαλές δίκτυο και την παροχή ποιοτικών ηλεκτρονικών υπηρεσιών σε αυτούς, το Υπουργείο Παιδείας ΔΒΜΘ λειτουργεί και εξελίσσει το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) .

Το ΥΠΔΒΜΘ λαμβάνοντας υπόψη του την ανάγκη για:

? την προσωποποιημένη πρόσβαση των μαθητών σε ψηφιακά περιβάλλοντα υποστήριξης της μάθησης που παρέχονται από το ΥΠΔΒΜΘ και από φορείς του,

? την εξοικείωση των μαθητών με τις τεχνολογίες πληροφορικής και επικοινωνιών (ΤΠΕ) στα πλαίσια των γνωστικών αντικειμένων που διδάσκονται στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση,

? την πρόσβαση των μαθητών στις υπηρεσίες του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου, οι οποίες παρέχονται με απολύτως ασφαλή τρόπο και σε καλά ορισμένο πλαίσιο,

προχώρησε στην παροχή προσωπικών λογαριασμών πρόσβασης στο ΠΣΔ σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Με τον λογαριασμό αυτό εξασφαλίζεται η πρόσβαση στην υπηρεσία ηλεκτρονικού ταχυδρομείου καθώς και στις υπόλοιπες υπηρεσίες του ΠΣΔ. Η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου του μαθητή είναι της μορφής: username@sch.gr.

Για τη δημιουργία και την απόδοση μαθητικών λογαριασμών έχει δημιουργηθεί ειδικό διαδικτυακό περιβάλλον προσβάσιμο από τη διεύθυνση https://register.sch.gr/students

H Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας, στο πλαίσιο των παραπάνω προσκαλεί τους μαθητές των σχολείων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των τριών νομών περιοχής ευθύνης της και τους καλεί να συμμετάσχουν στην Κοινότητα Διαλόγου που δημιούργησε ειδικά. Η ομάδα https://blogs.sch.gr/groups/pdede-pupils/ έχει σκοπό να αναδείξει τη φωνή των μαθητών από τα σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Γυμνάσια, Λύκεια, ΕΠΑΛ και ΕΠΑΣ) της ΠΔΕ Δυτικής Ελλάδας, παρέχοντας ένα σύγχρονο βήμα διαλόγου, μέσω του οποίου ευελπιστούμε να προκύψουν θετικές ιδέες και πηγαίες σκέψεις.

Καλούμε τους εκπαιδευτικούς που έχουν οριστεί από τον Δ/ντή του σχολείου ως διαχειριστές με τα προσωπικά τους στοιχεία σύνδεσης στο ΠΣΔ να συνδράμουν στην προσπάθεια αυτή μέσω της πρόσβασης η οποία επιτρέπεται με τα στοιχεία του επίσημου λογαριασμού του σχολείου στο ΠΣΔ.

Σχετική Εγκύκλιος ΠΔΕ  Δυτικής Ελλάδας προς τα σχολεία Δ/θμιας Εκπ/σης

Έγγραφα σχετικά με την Παροχή προσωπικών λογαριασμών στους μαθητές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο