10ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας: Μαθητές από όλη την Ελλάδα παρουσιάζουν τα ψηφιακά τους έργα

Το χρονικό διάστημα 13-18 Απριλίου 2021 και πλήρως διαδικτυακά θα διεξαχθεί το 10ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, με κόμβους συμμετοχής σε όλη την Ελλάδα.

Το 10ο Μαθητικό Φεστιβάλ στο οποίο μπορούν να συμμετέχουν μαθητές από όλη την Ελλάδα αλλά και την Ομογένεια, θα διεξαχθεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης και την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Στο πλαίσιο του 10ου Μαθητικού Φεστιβάλ θα παρουσιαστούν ψηφιακά έργα, τα οποία δημιουργήθηκαν στο πλαίσιο μαθημάτων όλων των γνωστικών αντικειμένων όλων των βαθμίδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Επιπλέον, είναι δυνατό να συμπεριληφθούν και ψηφιακά έργα τα οποία δημιουργήθηκαν στο πλαίσιο κάποιας σχολικής δραστηριότητας (Περιβαλλοντική, Πολιτιστική, Αγωγής Υγείας, κ.ά.) ή στο πλαίσιο κάποιου διαθεματικού/διεπιστημονικού σχεδίου συνεργασίας μεταξύ του μαθήματος της Πληροφορικής και άλλων μαθημάτων.
Το Μαθητικό Φεστιβάλ δεν έχει διαγωνιστικό χαρακτήρα, αλλά βραβεύεται κάθε συμμετοχή. Προϋπόθεση συμμετοχής ενός μαθητικού ψηφιακού έργου στο Φεστιβάλ αποτελεί η συμμετοχή εκπαιδευτικού Πληροφορικής στην ομάδα των εκπαιδευτικών που συντονίζει το έργο, αν δεν το συντονίζει αποκλειστικά ο ίδιος.

Οι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν μαζί με τους/τις μαθητές/τριες τους εκπροσωπώντας το σχολείο τους θα πρέπει να συμπληρώσουν τη φόρμα συμμετοχής στον κοντινότερο στην Περιφέρειά τους κόμβο του Φεστιβάλ, που διατίθεται στην ιστοσελίδα του Φεστιβάλ http://www.digifest.info .

Στην παραπάνω ιστοσελίδα του Φεστιβάλ μπορούν να αναζητήσουν περισσότερες πληροφορίες αλλά και να δουν ψηφιακά έργα μαθητών από προηγούμενα Φεστιβάλ.