11o Δημοτικό Σχολείο Πειραιά – Erasmus+ – Kick off Meeting

Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ με τίτλο “From Thoughts to Codes” και κωδικό 2020-1-EL01-KA229-079022_1 στο οποίο το σχολείο μας συμμετέχει ως συντονιστής, πραγματοποιήθηκε από 1 – 5 Νοεμβρίου 2021, η εναρκτήρια συνάντηση kick-off meeting όλων των εταίρων. Στο διάστημα αυτό είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο 11ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά, 12 εκπαιδευτικούς από σχολεία της Ρουμανίας, Τουρκίας, Βόρειας Μακεδονίας, Ιταλίας και Πορτογαλίας.

Κατά τη διάρκεια αυτής της συνάντησης, παρουσιάστηκε αναλυτικά το πλάνο υλοποίησης του προγράμματος, εξειδικεύτηκαν και επεξηγήθηκαν οι δραστηριότητες που πρόκειται να υλοποιηθούν στη συνέχεια και ανατέθηκαν σε κάθε εταίρο συγκεκριμένες αρμοδιότητες. Επίσης, πραγματοποιήθηκε η τελετή απονομής πιστοποιητικών σε εκπαιδευτικούς και γονείς του σχολείου μας  που είχαν παρακολουθήσει επιτυχώς το “Online English Course & Web Tools”, προαπαιτούμενη και καινοτόμα δραστηριότητα του προγράμματος. Επιπλέον, θεωρήθηκε σκόπιμο να πραγματοποιηθεί μια επίσκεψη στο «Κέντρο επιστήμης και Τεχνολογίας» του Ευγενίδειου Ιδρύματος, μιας και συνδέεται άμεσα με το περιεχόμενο του προγράμματος μας.

Ταυτόχρονα, οι εταίροι είχαν την ευκαιρία να παρατηρήσουν την εκπαιδευτική διαδικασία σε μια ελληνική τάξη και να έρθουν σε επαφή με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου καθώς και με τους μαθητές. Για το σκοπό αυτό, οι μαθητές με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας είχαν προετοιμάσει ζωγραφιές, παρουσιάσεις, τραγούδια και χορούς για καλωσορίσουν τους επισκέπτες μας.

Στο πλαίσιο των πολιτιστικών ανταλλαγών , οι φιλοξενούμενοι εκπαιδευτικοί μαζί με εκπαιδευτικούς του σχολείου επισκέφτηκαν τον αρχαιολογικό χώρο της Ακρόπολης, το Μουσείο της Ακρόπολης και περιηγήθηκαν στο Μοναστηράκι και στο Σύνταγμα καθώς φυσικά και στον Πειραιά όπου και διέμεναν. Η συνάντηση ολοκληρώθηκε με το αποχαιρετιστήριο δείπνο σε εστιατόριο στο Μικρολίμανο όπου και είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν παραδοσιακά ελληνικά εδέσματα.

Ήταν μια μοναδική εμπειρία τόσο για τους εταίρους όσο και για τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του σχολείου μας, που είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν γνώσεις, απόψεις και πληροφορίες σχετικά με το εκπαιδευτικό σύστημα και την κουλτούρα άλλων χωρών.

Η συνέχεια του προγράμματος αναμένεται πολύ ενδιαφέρουσα, αφού ακολουθούν οι υπόλοιπες κινητικότητες καθώς και οι δραστηριότητες του προγράμματος που αφορούν στην ενεργή εμπλοκή των μαθητών με τον προγραμματισμό και την εκπαιδευτική ρομποτική!