Ματαίωση του 14ου Μαθητικού Διαγωνισμού «Παιχνίδι και Μαθηματικά»

ΜΑΤΑΙΩΣΗ του 14ου Μαθητικού Διαγωνισμού "Παιχνίδι και Μαθηματικά"

Αθήνα, 5 Ιουνίου 2020

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία ανακοινώνει  ότι για το έτος 2020 δεν θα πραγματοποιηθεί ο  14ος Μαθητικός  Διαγωνισμός  "Παιχνίδι και Μαθηματικά"  για τις τάξεις Ε΄ και Στ΄ Δημοτικού σύμφωνα, με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας και λόγω των ειδικών συνθηκών λειτουργίας των Δημοτικών Σχολείων.

Για το Διοικητικό Συμβούλιο

της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

Ο Πρόεδρος
Ανάργυρος Φελλούρης
Ομότιμος Καθηγητής
Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου
 Ο Γενικός Γραμματέας
Παναγιώτης Δρούτσας
Καθηγητής Φροντιστηριακής Εκπαίδευσης

ΑΝΑΒΟΛΗ του 14ου Μαθητικού Διαγωνισμού "Παιχνίδι και Μαθηματικά"

για την Παρασκευή 15 Μαΐου 2020 την ίδια ώρα

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία μετά τις εξαγγελίες του Υπουργείου Παιδείας για κλείσιμο όλων των σχολικών μονάδων της Επικράτειας μέχρι τις 24/3/2020, ανακοινώνει ότι ο 14ος Μαθητικός Διαγωνισμός "Παιχνίδι και Μαθηματικά" για τις τάξεις Ε΄ και Στ΄ Δημοτικού, που ήταν προγραμματισμένος για τις 13/3/2020 αναβάλλεται και θα διεξαχθεί στις 15 Μαΐου 2020, ημέρα Παρασκευή, τις δύο πρώτες διδακτικές ώρες.

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία διοργανώνει τον 14ο Μαθητικό Διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά» του περιοδικού «ο μικρός Ευκλείδης» για τους μαθητέςτης Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου.

Συμμετοχή

Στο διαγωνισμό μπορούν να λάβουν μέρος όλα τα Δημοτικά Σχολεία της χώρας.
Όποια σχολεία επιθυμούν μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στο διαγωνισμό, συμπληρώνοντας ηλεκτρονικά τη σχετική αίτηση στην ιστοσελίδα (site) της EME (http://www.hms.gr/?q=node/1633) μέχρι 10-3-2020 ημέρα Πέμπτη και ώρα 12πμ, προκειμένου να τους σταλούν ηλεκτρονικά με e-mail οι βεβαιώσεις συμμετοχής των μαθητών, η βεβαίωση του Δ/ντη και του Δασκάλου όπως και τα θέματα και οι οδηγίες του Διαγωνισμού.

Ηλεκτρονική Αίτηση Συμμετοχής

Δείτε Σχετικά