1η Διακρατική Συνάντηση για το Erasmus+ του 5ου Δημοτικού Σχολείου Κορυδαλλού

Πρόγραμμα ERASMUS+, Δράση ΚΑ2

Learning from the Past to Face the Future:

Cultural Heritage in Contrast with Modern Society.

Λίγα λόγια για το πρόγραμμα

Το έτος 2018 έχει βραβευτεί ως Ευρωπαϊκό Έτος Πολιτιστικής Κληρονομιάς και θα αποτελέσει το κύριο θέμα της συνεργασίας μας με στόχο να ενθαρρύνουμε περισσότερους ανθρώπους να ανακαλύψουν και να ασχοληθούν με την πολιτιστική κληρονομιά της Ευρώπης και να ενισχύσουν την αίσθηση ότι ανήκουν σε ένα κοινό ευρωπαϊκό χώρο. Το πρόγραμμα θα διαρκέσει δύο χρόνια, θα περιλαμβάνει 5 κινητικότητες μαθητών-εκπαιδευτικώνκαι θα υλοποιηθεί σε συνεργασία με σχολεία της Ισπανίας, Ολλανδίας, Λετονίας και Πολωνίας, που είναι και η συντονίστρια χώρα. Το άμεσο αποτέλεσμα είναι να καταστούν οι μαθητές περισσότερο ενήμεροι για την πολιτισμική ποικιλομορφία που υπάρχει στην Ευρώπη και να ευαισθητοποιηθούν για τις ομοιότητες που όλοι έχουμε.

PreparatoryMeeting

Το διήμερο 16-17 Ιανουαρίου 2019 στο σχολείο MYKANÓWZespół Szkolno – Przedszkolnyw Mykanowie  στο Mykanow  της Πολωνίας έγινε η Προπαρασκευαστική Συνάντηση των δασκάλων. Από το 5ο Δημοτικό Σχολείο Κορυδαλλού παρευρέθηκαν η δασκάλα πληροφορικής Αρβανίτη Παρασκευή και η δασκάλα Αρβανίτη Φωτεινή. Κατά τη διάρκεια των εργασιών οι εκπρόσωποι των πέντε συνεργαζόμενων σχολείων είχαν την ευκαιρία:

• Να γνωριστούν δια ζώσης
  • Να ξεναγηθούν στο σχολείο
  • Να ανταλλάξουν απόψεις σε συγκεκριμένα σημεία του σχεδίου
  • Να καθορίσουν τις κοινές δράσεις των μαθητών πριν και κατά τη διάρκεια των μετακινήσεων του πρώτου έτους του προγράμματος
  • Να ορίσουν τον τρόπο και τα μέσα αξιολόγησης και διάδοσης του έργου και των αποτελεσμάτων του
  • Να γνωρίσουν τη φιλοξενία των Πολωνών συναδέρφων

Όλα τα παραπάνω έγιναν σε ζεστό και φιλικό κλίμα καλής συνεργασίας ακολουθώντας  ταυτόχρονα το πολύ οργανωμένο και δομημένο πρόγραμματων συντονιστών.