1η Εικονική μετακίνηση Δ.Σ.Αξού στα πλαίσια ERASMUS+ KA229

Το Δημοτικό σχολείο Αξού Πέλλας συμμετέχει από το σχ.έτος 2019-20 σε πρόγραμμα ERASMUS+229 με τίτλο  “Writing across Europe with Dahl”.Μέχρι τον Φεβρουάριο 2020 πραγματοποιήθηκαν δυο μετακινήσεις και κατόπιν το πρόγραμμα σταμάτησε προσωρινά λόγω της πανδημίας.Κατά την φετινή σχολική χρονιά  συνεχίζουμε το πρόγραμμα με εικονικές μετακινήσεις.Η 1η εικονική μετακίνηση έγινε την Τετάρτη 6 Απριλίου (11.00π.μ. -14.00μ.μ.) με την συμμετοχή των μαθητών-τριων όλων των τάξεων του σχολείου μας και των εκπαιδευτικών της παιδαγωγικής ομάδας.

Κάθε  τάξη με τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό της, παρουσίασε την αφίσα του ψηφιακού βιβλίου που δημιούργησε. Επίσης  μαθητές και μαθήτριες χόρεψαν παραδοσιακό χορό με το "γαϊτανάκι " με την συνοδεία της χορωδίας μας ως στοιχείο της κουλτούρας μας.

Θερμά συγχαρητήρια  στα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς για την άψογη παρουσία τους!