1o Γυμνάσιο Βύρωνα Erasmus+ “Leaving in a Challenging World”

Τηλεημερίδα:  Pleven – Βουλγαρία

Θέμα: Άρθρα 22-27 της Διακήρυξης των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων

Η ομάδα του Erasmus+ του σχολείου μας αντιστέκεται με πείσμα στην κοινωνική απόσταση που έχει φέρει  στη ζωή μας η πανδημία του covid-19  και εργάζεται  με αφοσίωση για την ολοκλήρωση του προγράμματος.

Οι μαθητές συμμετείχαν σε τηλεδιάσκεψη που οργάνωσε το σχολείο της Βουλγαρίας, την Τετάρτη 11 Νοεμβρίου. Αρχικά οι ομάδες παρουσίασαν τις χώρες, τις πόλεις  και τα σχολεία τους. Η ελληνική ομάδα είχε εργαστεί και στην παρουσίαση σπουδαίων Ελλήνων ανθρώπων των γραμμάτων, των τεχνών και της επιστήμης. Η δεύτερη παρουσίασή τους περιέγραφε την προσέγγισή τους στη θεματική  για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα. Η ελληνική ομάδα συμπεριέλαβε πληροφορίες για την Κοινωνική Καμπάνια Αλληλεγγύης που είχε υποστηριχθεί πέρυσι από όλη την μαθητική κοινότητα και παρουσίασαν την εργασία – μελέτη τους για τις συνθήκες διαβίωσης και εκπαίδευσης των Ρομά.

Είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τη διάλεξη της  κας Kremena Nilolaeva Chobanova, εκπρόσωπο της Unisef με κεντρικό θέμα τα Δικαιώματα του Παιδιού και να της θέσουν ερωτήσεις.

Όλα τα παιδιά συμμετείχαν με παιγνιώδη τρόπο (Kahoot) σε ερωτηματολόγια γνώσεων ως προς τις χώρες και τα Ανθρώπινα Δικαιώματα. Ολοκληρώθηκε η τηλεημερίδα με την αξιολόγηση του προγράμματος.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας για την υποδειγματική τους παρουσία. Κατάφεραν με την καθοδήγηση των καθηγητριών τους ο κάθε ένας από το σπίτι του να λειτουργήσουν  και να συντονιστούν ως ομάδα.

Υπεύθυνες παρουσίασης και συντονισμού οι καθηγήτριες

Μπολτσή Βασιλική, Σουφλή Κατερίνα