Ενημέρωση για δράσεις αναδάσωσης της Εθνικής Ολυμπιακής Ακαδημίας έτους 2011

altΗ Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία έχει θέσει ως μία από τις βασικές προτεραιότητες την καθιέρωση αθλητικών δράσεων που ταυτίζονται με δράσεις για την προστασία του περιβάλλοντος.

Σε αυτό το πλαίσιο και μέσα από το 2ο Πανελλήνιο Πρόγραμμα «Αναδάσωση & Αθλητισμός» έχει προγραμματίσει Δράσεις Αναδάσωσης σε διάφορες περιοχές όλης της Ελλάδας, με στόχο να φέρει σε επαφή μέσω της αναδάσωσης όλα τα Σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας με το Ολυμπιακό Κίνημα.
Στο πλαίσιο των στόχων της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης σας καλούμε να συμμετέχετε στην αναδάσωση:

• Στην Αλεξανδρούπολη,

Στις 11 Μαΐου 2011, στο πλαίσιο εορτασμού του Διεθνούς Έτους Δασών 2011

•  Στη Θεσσαλονίκη

Στις 03 Ιουνίου 2011, στο πλαίσιο εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος

•  Στη Ρόδο

Στις 16 Σεπτεμβρίου 2011, στο πλαίσιο εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Προστασίας του Όζοντος

•  Στην Καλαμάτα

Στις 22 Σεπτεμβρίου 2011, στο πλαίσιο εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Χωρίς Αυτοκίνητο

•  Στην Αθήνα - Πεντέλη

Στις 10 Νοεμβρίου 2011, στο πλαίσιο εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Επιστήμης για Ειρήνη & Ανάπτυξη.

Για την εφαρμογή του παραπάνω προγράμματος, στο χώρο των δράσεων θα βρίσκεται μονάδα του ΕΚΑΒ.

Για να δηλώσετε συμμετοχή και για κάθε διευκρίνιση παρακαλούμε επικοινωνήστε στα τηλέφωνα 210-6878912 και 210-6878951 ή στο hoa@ethnoa.orgαπό τις 8.00πμ έως 5.00μμ.

Οι μαθητές που θα λάβουν μέρος στις δράσεις παρακαλούνται να έχουν ετοιμάσει το αθλητικό τους μήνυμα σε ανακυκλώσιμο υλικό, το οποίο θα τοποθετήσουν στα δέντρα που θα φυτέψουν. Επίσης θα παραλάβουν σχετική στολή αναδάσωσης και σακίδιο της Εθνικής Ολυμπιακής Ακαδημίας με τη μασκότ της, το σοφό Ακάδημο.