2η συνάντηση μαθητών και εκπαιδευτικών Erasmus+ στη Βιέννη – Αυστρία – 40ο Δημοτικό Περιστερίου

Το 40ο Δημοτικό Σχολείο Περιστερίου στη 2η συνάντηση του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ «DigiXpression: Η ψηφιοποίηση της εκπαιδευτικής διαδικασίας, με τη χρήση της τέχνης ως μεταδότης του πολιτισμού μας και ως εργαλείο έκφρασης συναισθημάτων ».

Με ιδιαίτερη χαρά εκπαιδευτικοί και μαθητές της ΣΤ’ Δημοτικού επισκέφτηκαν το MS 10 Georg-Wilhelm-Pabst-Gasse 2a στη Βιέννη της Αυστρίας και συμμετείχαν  σε πληθώρα παιδαγωγικών και πολιτιστικών δραστηριοτήτων που αφορούσαν τη χρήση των ψηφιακών δεξιοτήτων μέσα από διαφορετικές μορφές τεχνών όπως τη μουσική, τη ζωγραφική και τις χειροτεχνίες. Στη συνάντηση αυτή οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί μας μαζί με τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς από την Πορτογαλία και την Ισπανία, των συνεργαζόμενων σχολείων που επίσης συμμετέχουν στο πρόγραμμα – πήραν μέρος σε εργαστήρια και δράσεις που προώθησαν τη δημιουργικότητα, τη φαντασία, τη συνεργασία και τη ψηφιακή ικανότητα των συμμετεχόντων. Συγκεκριμένα, τα παρακάτω εργαστήρια έλαβαν χώρα:

• Workshop 1: Arts and Crafts Digitalized
  • Workshop 2: Music  Workshop
  • Workshop 3: Let’s exercise and celebrate friendship
  • Workshop 4: Scavenger Hunt in the city of Vienna
  • Workshop 5: Scratch and Arts

Παράλληλα, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί επισκέφτηκαν το υπέροχο Μουσείο Μουσικής και το καταπληκτικό Μουσείο Τεχνολογίας όπου συνεργάστηκαν και μέσα από τη  διάδραση  εξερεύνησαν τα εκθέματά του. Μοναδική ήταν και η περιήγηση τους στην πόλη της Βιέννης, όπου μέσα από γρίφους και διαφορετικά QR codes ανακάλυψαν άγνωστα σημεία και γωνιές της πόλης καθώς και την Ελληνική συνοικία της Βιέννης.

Ευχαριστούμε το Αυστριακό σχολείο για τη φιλοξενία και τις στιγμές που μας χάρισε!