Ξεκίνησε και εφέτος με επιτυχία ο 3ος κύκλος των καινοτόμων εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων της Εστίας Γνώσης και Πολιτισμού Χαλκίδας μέσα από το πρόγραμμα «ΤηλΕστία». Έτσι, την εβδομάδα που πέρασε, συνδέθηκαν και συμμετείχαν στο πρόγραμμα της Εστίας το 1ο Γυμνάσιο Κομοτηνής (20/1/12) και το 1ο Γυμνάσιο Καβάλας (23/1/12), ενώ στην έδρα της Εστίας, στο «Κόκκινο Σπίτι», παρευρέθηκαν το 6ο Γυμνάσιο Χαλκίδας και το Γυμνάσιο Αλιάρτου αντίστοιχα.

altΠρόκειται για μια πρωτοποριακή μέθοδο τηλε-εκπαίδευσης, που, με κέντρο τη Χαλκίδα, τείνει να γίνει θεσμός στον χώρο της Παιδείας. Δεκάδες γυμνάσια και λύκεια από όλη την Ελλάδα αλλά και από την ομογένεια έχουν κάνει αιτήσεις «σύνδεσης» με την Εστία Γνώσης και Πολιτισμού, με σκοπό να συμμετάσχουν στο πρόγραμμά της με επιστημονικές και διδακτικές της δραστηριότητες από το χώρο της Αστρονομίας – Αστροφυσικής, των Μαθηματικών, και της Πληροφορικής. Οι καθηγητές της Εστίας όπως ο Δρ Αστροφυσικής κ. Αντώνης Αντωνίου, και οι καθηγητές Μαθηματικών κ. Άρης Μαυρομάτης και κ. Αποστόλης Παπανικολάου κάθε εβδομάδα, μέσα από το διαδίκτυο και την σύγχρονη τεχνολογία, επικοινωνούν αμφίδρομα με ολόκληρες τάξεις μαθητών σχολείων που βρίσκονται σε πόλεις και χωριά πολύ μακριά από την Χαλκίδα και ουσιαστικά κάνουν ένα μάθημα …βγαλμένο από το μέλλον. Σημειώνεται ότι στα πλαίσια του προγράμματος αυτού το δεύτερο δεκαήμερο του Μαρτίου θα συμμετάσχουν το ελληνικό γυμνάσιο και λύκειο του Μονάχου καθώς και το ελληνικό λύκειο του Άουγκσμπουργκ της Γερμανίας

Τονίζεται ότι, εφέτος, το πρόγραμμα «ΤηλΕστια», πραγματοποιείται με την ευγενική χορηγία της Ιεράς Μητρόπολεως Χαλκίδος Ιστιαίας και Βορείων Σποράδων και μετά από προσωπικό ενδιαφέρον του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου μας κ.κ. Χρυσοστόμου, πράγμα για το οποίο εκφράζουμε τις θερμές μας ευχαριστίες.

Παράλληλα, το πρόγραμμα της Εστίας συνεχίζεται καθημερινά στην έδρα της στο «Κόκκινο Σπίτι», με προσέλευση και συμμετοχή σχολείων (πολλές φορές και λόγω έλλειψης ελεύθερων ημερομηνιών 2 την ημέρα) τόσο από την Χαλκίδα και την ευρύτερη περιοχή του νομού μας όσο και από περιοχές της υπόλοιπης Ελλάδας.

Πάντα με την ουσιαστική υποστήριξη του Δήμου Χαλκιδέων, η πόλη μας μέσα από την Εστία Γνώσης και Πολιτισμού, πρωτοπορεί σε πανευρωπαϊκό επίπεδο και μέσα από καινοτόμα προγράμματα εκπαίδευσης και τεχνολογίας δείχνει τον δρόμο για την παιδεία του …αύριο.

Δνση: Καραολή Δημ & Τζιαρντίνι
«Κόκκινο Σπίτι» Χαλκίδας ΤΚ 34100