3η Διακρατική Συνάντηση στο Olsztyn της Πολωνίας με τη συμμετοχή εκπαιδευτικών του 40ου Δ.Σ Περιστερίου.

Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ με τίτλο INNOVATION=MOTIVATION: How to be a smart student with a creative mind’’ οι εκπαιδευτικοί του 40ο Δ.Σ Περιστερίου, Ελένη Ρεκούτη και Κατερίνα Παναγιώτα Βούδδα ταξίδεψαν στο Ολσζτυν της Πολωνίας και πήραν μέρος στις εργασίες και στα εργαστήρια που έλαβαν χώρα  από τις 13/5 έως και τις 19/5 στο Szkola Podstawowa Nr1 im Ryszarda Knosaly .

Σκοπός της συνάντησης αυτής ήταν η συνέχεια του προγράμματος και των εργασιών που ήδη ξεκίνησαν στην Ισπανία , συνεχίστηκαν με μεγάλη επιτυχία στο ελληνικό σχολείο για να ολοκληρωθεί ο πρώτος χρόνος του προγράμματος στο σχολείο της Πολωνίας.

Οι εκπαιδευτικοί όλων των χωρών είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν το εκπαιδευτικό σύστημα της Πολωνίας,να παρακολουθήσουν εργαστήρια με τις καινούργιες εφαρμογές που προστέθηκαν στο πρόγραμμα  και θα δουλευτούν από τους μαθητές την επόμενη χρονιά όπως το Scratch,εργαλεία για την παραγωγή βίντεο και infographics και εργασιών  που έχουν σκοπό να κάνουν την εκπαιδευτική διαδικασία πιο ευχάριστη και δημιουργική. Συζητήθηκαν και πάρθηκαν αποφάσεις για την πορεία του προγράμματος και για τις δραστηριότητες που θα λάβουν χώρα στην επικείμενη συνάντηση στη Σλοβενία.  Παράλληλα οι εκπαιδευτικοί γνώρισαν τον πολωνικό πολιτισμό, τις ομορφιές της πόλης του Ολστυν και γεύτηκαν μοναδικά τοπικά εδέσματα.