3η Κινητικότητα στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ “WIsdom and Health the Greatest Wealth”

Την εβδομάδα από 23/09 έως 27/09/2019 υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας τις αποστολές της Πολωνίας, Ιταλίας, και Ισπανίας στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ με τίτλο “Wisdom and Health, the Greatest Wealth”. Συνεργαστήκαμε με 15 μαθητές και μαθήτριες και 6 εκπαιδευτικούς. Την πρώτη μέρα η γιορτή υποδοχής παρουσίασε την ιστορία της Ελλάδας μέσα από την μουσική και τους χορούς της. Στη συνέχεια φυτέψαμε μια ελιά ως ένδειξη φιλίας και συνεργασίας και φάγαμε όλοι μαζί παραδοσιακά φαγητά και γλυκά που ετοίμασαν γονείς του σχολείου μας. Τις επόμενες μέρες επισκεφτήκαμε τα Μετέωρα, κάναμε περιπατητικές διαδρομές για να γνωρίσουμε την βυζαντινή και ρωμαϊκή Θεσσαλονίκη, και ταξιδέψαμε με το καραβάκι για την Περαία όπου δοκιμάσαμε θαλασσινές γεύσεις. Οργανώσαμε σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών και αποκτήσαμε πολύτιμες γνώσεις για την αντιμετώπιση εκτάκτων περιστατικών που μπορούν να συμβούν στο σχολείο. Την τελευταία μέρα μαθητές και εκπαιδευτικοί συμμετείχαμε σε εργαστήρια μαγειρικής στον χώρο του σχολείου μας. Φτιάξαμε γιαούρτι, τυρί, τζατζίκι, ψωμί, σάλτσα ντομάτας, μαρμελάδα και ροφήματα smoothies βασισμένα σε παραδοσιακές συνταγές σε μια προσπάθεια να προάγουμε τον υγιεινό τρόπο διατροφής. Οι γεύσεις ενθουσίασαν τους επισκέπτες μας και υποσχέθηκαν να παρουσιάσουν τις συνταγές στις χώρες τους.