3ο Δημοτικό Σχολείο Ελευθερίου Κορδελιού – 4η Κινητικότητα του προγράμματος “nEuroNesting 3.0” – Βουλγαρία

Το σχολείο μας από 15 έως 17 Σεπτεμβρίου 2022, μαζί με εκπαιδευτικούς από σχολεία της Ισπανίας, της Ρουμανίας και των Αζορών της Πορτογαλίας επισκεφτήκαμε τον παιδικό σταθμό “Zvanche», στο Μπουργκάζ της Βουλγαρίας, στο πλαίσιο του Erasmus + “nEURO Nest 3.0”. Περιηγηθήκαμε στη Σωζόπολη, στο Nessebar ( Μεσημβρία ), στο περιβαλλοντικό κέντρο στη λίμνη Pomorie, στην προστατευόμενη περιοχή "Poda” και ενημερωθήκαμε από ειδικούς για τους πληθυσμούς των πουλιών της περιοχής . Παρακολουθήσαμε τον τρόπο εργασίας στο βουλγαρικό σχολείο, ξεναγηθήκαμε στην υπερσύγχρονη δημοτική βιβλιοθήκη και στο πλανητάριο. Στο νησάκι της Αγίας Αναστασίας νιώσαμε δέος αντικρίζοντας τις αγιογραφίες του 14ου αιώνα που μαρτυρούν την πορεία της Ορθοδοξίας στην περιοχή της Μαύρης Θάλασσας. Ήταν μια μοναδική εμπειρία, την οποία μόνο το Erasmus + μπορεί να δώσει!