3o Νηπιαγωγείο Τριλόφου Θεσσαλονίκης.Έγκριση Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ΚΑ209 «Difficult topics in good fan – education in the future»

Η δημιουργία του «Νέου Σχολείου» του 21ου αιώνα, το οποίο είναι ανοικτό στη γνώση και στο μέλλον, που αξιοποιεί κάθε σύγχρονο εργαλείο για να διερευνηθούν οι γνώσεις του μαθητή και του εκπαιδευτικού και αναπτύσσει δυναμικά νέα εκπαιδευτικά προγράμματα για να δημιουργήσει στους μαθητές του και τους εκπαιδευτικούς μια ευρεία βάση γνώσεων και δεξιοτήτων προκειμένου να ανταποκριθούν στις αυξανόμενες προκλήσεις της εποχής μας αποτελεί όραμα των σχολικής μας μονάδας η οποία  θα συμμετέχει ως εταιρικό σχολείο σε ένα Ευρωπαϊκό σχέδιο εργασίας.

Πρόκειται για ένα Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ΚΑ209/Σχολικές Συμπράξεις  με τίτλο «Difficult topics in good fan - education in the future» μεταξύ σχολείων και συγκεκριμένα του νηπιαγωγείου  Publiczne Przedszkole Nr 7 im. Pszczolki Mai w Pile από την Πολωνία, που έχει και το συντονισμό,  του νηπιαγωγείου  Escola Pla de Girona από την Ισπανία και του 3ου  Νηπιαγωγείου Τριλόφου από την   Ελλάδα  που θα υλοποιηθεί τη διετία  Νοέμβριου 2019 -Νοέμβριου 2021 και θα χρηματοδοτηθεί από την ευρωπαϊκή ένωση, δημιουργώντας ένα δίκτυο συνεργασίας και ανταλλαγής καλών πρακτικών.

Μέσα από αυτό το σχέδιο επιδιώκουμε το σχολείο να αποτελέσει ένα δημιουργικό, ελκυστικό περιβάλλον για τους μαθητές μας, ένα παράδειγμα αισιοδοξίας και μια μορφή επιβράβευσης του εκπαιδευτικού μας έργου και της προσπάθειας μας ως εκπαιδευτικών και ως  ενεργών ευρωπαϊκών πολιτών

Οι στόχοι του σχεδίου  έχουν  επιμορφωτικό και συγχρόνως καινοτόμο χαρακτήρα, και έχουν ως άμεσους αποδέκτες:

1.τους μαθητές καθώς η μόρφωση και η εκπαίδευση αποτελεί ένα αναφαίρετο δικαίωμα του ανθρώπου και είναι ένας βασικός παράγοντας, καθοριστικός για την πορεία της ζωής του και της εξέλιξής  του βοηθώντας τους

2.τους εκπαιδευτικούς με  την προαγωγή της δημιουργικότητας και της καινοτομίας μέσα από την προώθηση μαθητοκεντρικών μεθόδων διδασκαλίας και μάθησης

3.τη  βελτίωση  και ανάπτυξη της  σχολικής  μονάδας που αναπτύσσει δυναμικά νέα εκπαιδευτικά προγράμματα, αποκτά ευρωπαϊκή διάσταση και εμπειρία, επικοινωνεί με την ευρωπαϊκή εκπαιδευτική κοινότητα, ανταλλάσσει απόψεις και δημιουργεί το υπόβαθρο για μελλοντικές συνεργασίες.