3ο Πανελλήνιο βραβείο στο 2ο ΓΕΛ Κομοτηνής στο Διαγωνισμό “Κάν’το ν’ακουστεί 2022” του European School Radio

Στη λήξη του Σχολικού Έτους 2021-2022 το 2ο ΓΕΛ Κομοτηνής βραβεύτηκε με το 3ο Βραβείο Λυκείου στην κατηγορία Ραδιοφωνικού Μηνύματος  στον  Μαθητικό Διαγωνισμό Ραδιοφωνικού Μηνύματος & Τραγουδιού “Κάν’ το ν΄ ακουστεί 2022” με τίτλο: Ταξιδεύοντας, ο οποίος συνδιοργανώνεται από το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ., το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου του ΥΠΠΑΝ και το Εθνικό Κέντρο Οπτικοακουστικών Μέσων και Επικοινωνίας (ΕΚΟΜΕ Α.Ε.) και απευθύνεται σε μαθητές/τριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σχολικών μονάδων της Ελλάδας,  της Κύπρου, της Ομογένειας, αλλά και των υπόλοιπων σχολικών μονάδων διεθνώς .

Το σχολείο μας συμμετείχε με μια ολιγομελή ομάδα επτά μαθητών, αποτελούμενη από τους Απαζίδη Αναστασία, Αρχοντίκη Λυδία, Βουρναζίδη Γεωργία, Γιαννακοπούλου Θεοδώρα, Δόλλιαρη Χρύσα, Κιλέτση Ιωάννη, Κουμπάκη Κωνσταντίνο και τις εκπαιδευτικούς Σαλικίδου Χρυσούλα φιλόλογο, και Μάντζαρη Δήμητρα οικονομολόγο. Διαγωνίστηκε στην κατηγορία του Ραδιοφωνικού Μηνύματος και κατέκτησε το 3ο βραβείο Πανελλαδικά ανάμεσα σε 50 Λύκεια, ύστερα από αξιολόγηση που πραγματοποίησε Κριτική Επιτροπή αποτελούμενη από καλλιτέχνες, σκηνοθέτες, δημοσιογράφους, ραδιοφωνικούς παραγωγούς, εκπαιδευτικούς και λοιπούς επαγγελματίες του χώρου.

Η συμμετοχή του 2ου ΓΕΛ με τίτλο «Καραντίνα Airlines» αναφέρονταν στο πώς η καραντίνα έφερε τα πάνω κάτω στη ζωή των μαθητών και μαθητριών κι αποτέλεσε το μέσο μεταφοράς σε ένα ταξίδι ψυχικών διακυμάνσεων, μοναδικό για τον καθένα, αλλά τόσο παρόμοιο.

Η τελετή βράβευσης πραγματοποιήθηκε στο Κέντρο Πολιτισμού "Ελληνικό Μολύβι"  στο Αιγάλεω Αττικής, το Σάββατο 11 Ιουνίου 2022 στις 18:30 και το βραβείο εκτός από το αναμνηστικό συμμετοχής συνοδευόταν από επαγγελματικό εξοπλισμό ηχογράφησης φωνής και μουσικής (μικρόφωνο) βραβείο του Εθνικού Κέντρου Οπτικοακουστικών Μέσων κι Επικοινωνίας (ΕΚΟΜΕ) μαζί με συγχαρητήρια επιστολή.

• Η συμμετοχή μας στο διαγωνισμό “Καν’ το ν’ ακουστεί 2022”

• Απονομή Βραβείου στο 2ο ΓΕΛ Κομοτηνής