4η Διακρατική Συνάντηση στο Rogašovci της Σλοβενίας με τη συμμετοχή εκπαιδευτικών και μαθητών του 40ου Δ.Σ Περιστερίου.

Το 40 δημοτικό σχολείο Περιστερίου στην 4η συνάντηση του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ «INNOVATION=MOTIVATION: «How to be a smart student with a creative mind»

Το 40ο Δημοτικό σχολείο Περιστερίου συμμετείχε στην 4η διακρατική συνάντηση εκπαιδευτικών και μαθητών στο Rogašovci της Σλοβενίας από τις 23-9-19 έως και τις 27-9-2019 στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus +KA2 με τίτλο INNOVATION=MOTIVATION: “How to be a smart student with a creative mind” και κωδικό  2018-1-ES01-KA229-050241-4.

Συγκεκριμένα δύο εκπαιδευτικοί ο κος Κοντογιάννης Δημήτριος ΠΕ70 και η κα Ρεκούτη Ελένη ΠΕ06 μαζί με τέσσερις μαθητές της ΣΤ΄ ΔημοτικούΧρήστο Γεωργίου, Μαρία Κοτορλού, Σωτηρία Μαρή και Βασιλεία Σκαρμούτσου- παρουσίασαν τις εργασίες και τα project που είχαν ετοιμάσει με τη χρήση εφαρμογών όπως το Inshot και το Infographics ενώ παράλληλα έλαβαν μέρος σε εργαστήρια και δραστηριότητες σχετικές με Scratch και το Coding οι οποίες αφορούν το επόμενο στάδιο του προγράμματος.

Παράλληλα μαθητές και εκπαιδευτικοί γνώρισαν το εκπαιδευτικό σύστημα της Σλοβενίας, τον τρόπο ζωής και καθημερινότητας των κατοίκων, ξεναγήθηκαν σε μουσεία και χώρους ενδιαφέροντος της περιοχής, γεύτηκαν τοπικές γεύσεις και εδέσματα, αντάλλαξαν απόψεις και ιδέες για θέματα κοινού ενδιαφέροντος.

Συνολικά ήταν μια εκπληκτική εμπειρία που θα μείνει αξέχαστη στο μυαλό όλων!