4ο Δημοτικό Σχολείο Πεύκης «Μικρές, συλλογικές πράξεις βοηθούν στη βελτίωση της καθημερινότητάς μας, στη βιωσιμότητα της πόλης μας και όλου του πλανήτη»

4ο Δημοτικό Σχολείο Πεύκης

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης Αποβλήτων (20-28 Νοεμβρίου) ήταν μια εβδομάδα κινητοποίησης για όλη τη σχολική κοινότητα του 4ου Δημοτικού Σχολείου Πεύκης. Μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς και Δήμος ευαισθητοποιήθηκαν, ενημερώθηκαν και ενημέρωσαν.

Το σχέδιο δράσης μας για την κυκλική οικονομία περιλάμβανε:

• ανακύκλωση: κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων, πλαστικών, συσκευασιών, χαρτιού, μπαταριών, ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών αποβλήτων
  • καθαρισμός δάσους Κάσδαγλη
  • δεντροφύτευση στο δάσος Κάσδαγλη 70 δεντρυλλίων
  • δημιουργία αφισών, μηνυμάτων, ηλεκτρονικών παιχνιδιών
  • κατασκευές από άχρηστα υλικά
  • σύνθεση στίχων τραγουδιού και video «το αλφαβητάρι των αποβλήτων»
  • εργαστήρια στην τάξη
  • κατασκευή 90 πάνινων τσαντών από άχρηστα jean παντελόνια
  • αξιοποίηση χρημάτων από την ανταποδοτική ανακύκλωση

Οι μαθητές μας κατάφεραν σε μεγάλο βαθμό να συνεργάζονται, να αναπτύσσουν διάλογο, να αναγνωρίζουν και να αναλαμβάνουν την ευθύνη των πράξεών τους για τα προβλήματα περιβαλλοντικής φύσης. Καλλιεργήθηκε σε μεγάλο βαθμό η ατομική και η κοινωνική ευθύνη και η ανάληψη δράσης για περιβαλλοντικά και κοινωνικά ζητήματα. Στο διασκεδαστικό, διαδραστικό μάθημα, διάρκειας μίας εβδομάδας και όχι μόνο, οι μαθητές μας βίωσαν συναισθήματα χαράς και δημιουργικότητας.

Συνεχίζουμε δυναμικά για μια πιο καθαρή και πιο ανταγωνιστική Ευρώπη!