4o ΓΕΛ Ζωγράφου: Πρώτη Συνάντηση Εργασίας Erasmus+ KA229 στην Κροατία

Το 4o ΓΕΛ Ζωγράφου συμμετείχε σε μικρής διάρκειας δραστηριότητα κατάρτισης προσωπικού (short-term joint staff training event) που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ KA229 με τίτλο EuroDigiCultHer” (κωδικός αριθμός 2020-1-HR01-KA229-077731_4)  και έλαβε χώρα στο Osijek της Κροατίας, έδρα του συντονιστικού σχολείου 1. Gimnazija Osijek,  από 5 έως 7 Οκτωβρίου 2021.

Στη δραστηριότητα συμμετείχαν εκ μέρους του 4ου ΓΕΛ Ζωγράφου ο κ. Ευάγγελος Κυριακός, καθηγητής κοινωνικών επιστημών και ο κ. Παναγιώτης Κουτρουμπέλας, φυσικός, καθώς και εκπρόσωποι από τα υπόλοιπα εταιρικά  σχολεία, δηλαδή το Institut Guillem Catà στην Ισπανία, το Istituto Tecnico Tecnologico G. Malafarina στην Ιταλία, το Agrupamento de Escolas Dr. Mario Sacramento στην Πορτογαλία και το Budapesti Müszaki Szakkepzesi Centrum Petrik Lajos Ket Tanítasi Nyelvü Vegyipari, Környezetvedelmi és Informatikai Szakgimnáziuma στην Ουγγαρία.

Αρχικά, οι καθηγητές είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν από κοντά και να παρουσιάσουν τα σχολεία και τη χώρα τους. Στη συνέχεια, πραγματοποιήθηκαν βιωματικά εργαστήρια από τους καθηγητές του συντονιστικού σχολείου. Την πρώτη ημέρα της κινητικότητας μέσα από εισηγήσεις από την υπεύθυνη του προγράμματος και παρουσιάσεις αντίστοιχων εκπαιδευτικών σεναρίων παρουσιάστηκε το περιεχόμενο της ψηφιακής πλατφόρμας πολιτιστικής κληρονομιάς Europeana και τρόποι με τους οποίους θα μπορούσε να αξιοποιηθεί στη διδασκαλία ποικίλων γνωστικών αντικειμένων, καθώς και στην υλοποίηση eTwinning προγραμμάτων για την προώθηση της ευρωπαϊκής ταυτότητας. Τη δεύτερη ημέρα τα εργαστήρια επικεντρώθηκαν στη χρήση ψηφιακών εργαλείων επαυξημένης πραγματικότητας (Assemblr Edu, Halo AR) στη διδασκαλία της ευρωπαϊκής πολιτιστικής κληρονομιάς με διαθεματική και μαθητοκεντρική προσέγγιση. Την τρίτη ημέρα της επιμορφωτικής δράσης οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί ανέλαβαν σε μικτές ομάδες να δημιουργήσουν και να παρουσιάσουν αντίστοιχα εκπαιδευτικά σενάρια.

Παράλληλα, πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις σε χώρους ιστορικού και πολιτιστικού ενδιαφέροντος. Πιο συγκεκριμένα, περιηγηθήκαμε στα αξιοθέατα του Osijek, επισκεφτήκαμε παραδοσιακό οινοποιείο στην περιοχή της Baranja, ξεναγηθήκαμε στο Museum of Fine Arts του Osijek και στο Vučedol Culture Museum και επισκεφτήκαμε το Water Tower που βρίσκεται στη γειτονική πόλη Vukovar.