4ο Γυμνάσιο Κορίνθου: 1o βραβείο στον διαγωνισμό δημιουργίας ταινία μικρού μήκους με αφορμή τα 200 χρόνια από το 1821

Το 4ο Γυμνάσιο Κορίνθου έλαβε το πρώτο βραβείο στον 3ο πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό δημιουργίας ταινίας μικρού μήκους με θέμα "Προσωπικότητες της μεταεπαναστατικής περιόδου του 1821" που συνδιοργάνωσαν η Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδας και το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων. Το σχολείο ανέλαβε να παρουσιάσει την προσωπικότητα του Κωνσταντίνου Κανάρη και πραγματικά εντυπωσίασαν την κριτική επιτροπή το σενάριο, η μουσική, τα κοστούμια, η σκηνοθεσία και η ηθοποιία των μαθητών. Ο τίτλος της ταινίας είναι : "Τον σταυρό σας και ρίξτε τους γάντζους, Κωνσταντίνος Κανάρης".