4ο Γυμνάσιο Λαμίας: Θεματική Εβδομάδα 2021

Η τελευταία εβδομάδα των μαθημάτων στο σχολείο μας (7 έως 11/5/2021), πήρε φέτος άλλη μορφή. Η κάθε σχολική ημέρα, χωρίστηκε σε δύο τρίωρα θεματικών παρουσιάσεων, οι οποίες πραγματοποιήθηκαν στις αίθουσες μαθημάτων μέσω Webex  και με προβολή στις οθόνες των διαδραστικών πινάκων που διαθέτουν όλες οι αίθουσες του σχολείου μας.

Οι παρουσιάσεις ήταν οι εξής:

1. «Οι καλλιτέχνες του διπλανού θρανίου» (κ. Κοτρογιάννης- κ. Ζιώγα – κ. Γιολδάση – κ. Μιχαηλίδου)
  2. «1204: Το λάβωμα του αετού – 1453: Η πτώση του αετού» (κ. Πιλάτος- κ. Σερδάρης)
  3. «Α.Μ.Ε.Α – Διαφορετικότητα και συμπερίληψη» (κ. Μάνος- κ. Θεοδοσόπουλος)
  4. «Προσδεθείτε… απογειωνόμαστε για Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία» (κ. Αθανασίου- κ. Τσιότρα- κ. Πολυζωγοπούλου)
  5. «Ταξίδι στο χρόνο» (κ. Τσούτσικα – κ. Δρούγα – κ. Χαλδούπη - κ. Παπαλέξη)
  6. «Παίζοντας με τους αριθμούς και τις πράξεις» (κ. Ράμμου- κ.  Μοσχονησιώτου)
  7. «Τέχνη και Μαθηματικά» (κ. Σβώλης- κ. Μούτσελος)
  8. «Η κλέφτρα των βιβλίων» (κ. Καλαμάρας- κ. Παναγιώτου- κ. Γρανιτσιώτη)
  9. «Αδράξτε τη μέρα-Carpe Diem» (κ. Λαδάς- κ. Μάστορα- κ. Τσιαμούρας)
  10. « Άντε γειά» (κ. Καραγεώργος- κ. Κουμπούρας- κ. Φέκας).

Παράλληλα με τις παραπάνω παρουσιάσεις ο Σύλλογος Διδασκόντων, το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και το 15μελές Μαθητικό Συμβούλιο πραγματοποίησε φιλανθρωπικό έρανο προς ενίσχυση των ιδρυμάτων: α) Χαμόγελο του παιδιού, β) Make a Wish και γ) Κιβωτός του κόσμου.
Την Παρασκευή 11 Ιουνίου, η σχολική χρονιά έκλεισε για τους μαθητές και τις μαθήτριες, με προβολή έργων τους στη Ζωγραφική, στην Πληροφορική Β΄ Γυμνασίου και με την προβολή μιας μικρού μήκους ταινίας, που  καταγράφει τη σχολική ζωή και τις δραστηριότητες στο σχολείο μας.

Δείτε την ταινία: 4οΓυμνάσιοΛαμιας2021