5 έως και 9 Νοεμβρίου 2018: Συμμετοχή του 1ου Δημ. Σχολείου Παιανίας στο Πρόγραμμα Erasmus+: «My Rights – My Responsibilities»

Στο πλαίσιο του διετούς ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ με τίτλο «My Rights - My Responsibilities» και κωδικό 2017-1- UK01-KA219-036528_2 θα πραγματοποιηθεί από 5 έως και 9 Νοεμβρίου 2018 στο σχολείο μας η τρίτη Διεθνική Συνάντηση Συντονισμού. Συντονίστρια χώρα είναι η Αγγλία, και χώρες – εταίροι η Ιταλία, η Πολωνία, η Ισπανία και φυσικά η Ελλάδα.
Στο πρόγραμμα αυτό, λαμβάνουν μέρος όλοι οι μαθητές του σχολείου, συμμετέχοντας στις εκδηλώσεις που θα γίνουν κατά την επίσκεψη των αντιπροσώπων από τα σχολεία των άλλων χωρών αλλά και στην ανταλλαγή ιδεών, απόψεων και εργασιών με τους μαθητές των άλλων σχολείων.
Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, θα γίνουν αναλυτικές παρουσιάσεις των σχολείων από τα οποία προέρχονται οι εταίροι και οι παρουσιάσεις των δραστηριοτήτων και των εργασιών των μαθητών όλων των σχολείων για το module 3: «Five A Day — Δικαιώματα και υποχρεώσεις που αφορούν την υγεία»
Οι μαθητές από τα συνεργαζόμενα σχολεία θα φιλοξενηθούν από οικογένειες μαθητών του σχολείου μας και θα παρακολουθούν καθημερινά τα μαθήματα των αντίστοιχων τάξεων του σχολείου μας.
Έχουμε προγραμματίσει επίσης επισκέψεις σε σημαντικά σημεία ενδιαφέροντος της ευρύτερης περιοχής όπως είναι η Ακρόπολη, το Σπήλαιο της Παιανίας και το Μουσείο Βορρέ.