Τα παιδιά για τα παιδιά

Μετά τους εθελοντές εκπαιδευτικούς πρωταγωνιστικό ρόλο στη βοήθεια προς τις πυρόπληκτες περιοχές και σε άλλες εθελοντικές δράσεις στο Νομό Ηλείας αναλαμβάνουν οι ίδιοι οι μαθητές. Μέσα από το πιλοτικό πρόγραμμα Αγωγής Υγείας του ΥΠ.Ε.Π.Θ. «Εθελοντισμός....ο άλλος μας εαυτός» οι μαθητές επτά σχολείων του Νομού σε συνεργασία με τους υπεύθυνους καθηγητές σχεδιάζουν πληθώρα δράσεων για τους μαθητές των πυρόπληκτων περιοχών. Κάποιες από αυτές είναι πολιτιστικές εκδηλώσεις για τους μαθητές αυτούς. περιβαλλοντικές δράσεις. αναδασώσεις. συνεργασία με άλλους εθελοντικούς φορείς (Χαμόγελο του παιδιού. Ερυθρός Σταυρός. Πρόσκοποι. Act4people. κτλ.) και παροχή βοήθειας προς τα παιδιά των περιοχών αυτών.

Για τα Χριστούγεννα οι μαθητές του 1ου.2ου.3ου.4ου Γυμνασίου Πύργου και των Γυμνασίων Καράτουλα. Βούναργου και Μυρτιάς. των σχολείων δηλαδή που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. προγραμματίζουν επίσκεψη σε Νηπιαγωγεία και Δημοτικά των πυρόπληκτων περιοχών. όπου θα μοιράσουν δώρα και γλυκά στα παιδιά.

Δείτε περισσότερες πληροφορίες στο συνημμένο.