8ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Φιλαδέλφειας- 2η θέση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό “Λέμε όχι στον σχολικό και διαδικτυακό εκφοβισμό”

Στον φετινό Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό Bravo Schools 2021, το σχολείο μας έλαβε 3 διακρίσεις στους τομείς Περιβάλλον, Κοινωνία και Οικονομία των 17 Παγκόσμιων Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης.

Όπως μας ενημέρωσε το εκπαιδευτικό τμήμα του Quality Net Foundation: "Θα θέλαμε να σας συγχαρούμε για τη διάκριση του σχολείου σας στο Bravo Schools 2021, τον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό κατά τον οποίο οι Ενεργοί Πολίτες του αύριο αναδεικνύουν τις προτάσεις τους για τη Δημιουργία ενός Καλύτερου Κόσμου. Οι συμμετοχές σας ξεχώρισαν μεταξύ των 867 συμμετοχών από 342 σχολεία που έλαβαν μέρος στη φετινή διαδικασία. Με τη διάκρισή σας αυτή εντάσσεστε στο Δίκτυο Σχολείων Πρεσβευτών των 17 Παγκόσμιων Στόχων In Action SDGs Schools Club και σας προτρέπουμε εσείς και οι μαθητές σας να γίνετε πολλαπλασιαστές των μηνυμάτων της Βιώσιμης Ανάπτυξης στην τοπική και ευρύτερη σας κοινωνία."

Συγκεκριμένα, το έργο των μαθητών του τμήματος Δ2 "3 σταγόνες (H2O) σε μία σταγόνα και...εγώ" διακρίθηκε ως καινοτόμος εκπαιδευτική πρακτική στην κατηγορία Περιβάλλον και στον στόχο 6: Καθαρό Νερό και Αποχέτευση. Το έργο των μαθητών του Ε1 και ΣΤ2 "Η Τεχνολογία στο πλευρό του Πλανήτη" διακρίθηκε ως εφαρμοσμένο εκπαιδευτικό σενάριο στην κατηγορία Οικονομία και στον στόχο 9: Βιομηχανία, Καινοτομία και Υποδομές. Τέλος, το video του τμήματος Ε2 "Λέμε ΟΧΙ στον εκφοβισμό, λέμε ΝΑΙ στον αλληλοσεβασμό" διακρίθηκε ως μαθητική δημιουργία στην κατηγορία Κοινωνία και στον στόχο 16: Ειρήνη, Δικαιοσύνη, Ισχυροί θεσμοί.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές για τις αξιόλογες δράσεις τους καθ' όλη τη διάρκεια της δύσκολης αυτής σχολικής χρονιάς.