Δελτίο Τύπου 9/5/2011 – 6ο Πανελλήνιο Συνέδριο των Εκπαιδευτικών για τις ΤΠΕ «Αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας στη Διδακτική Πράξη»

Το 6ο Πανελλήνιο Συνέδριο των Εκπαιδευτικών για τις ΤΠΕ «Αξιοποίηση Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας (ΤΠΕ) στην Διδακτική Πράξη» πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στη Σύρο στις 6, 7 και 8 Μαΐου 2011.

Το Συνέδριο διοργανώθηκε από την Ελληνική Ένωση για την αξιοποίηση των ΤΠΕ στην Εκπαίδευση e-Δίκτυο-ΤΠΕ-Ε (www.e-diktyo.eu), την Πανελλήνια Ένωση εκπαιδευτικών για τις Φυσικές Επιστήμες «Μιχάλης Δερτούζος» (www.ekped.gr), την Εκπαιδευτική Πύλη Εκπαιδευτικών Ν. Αιγαίου (www.epyna.eu), το Πανεπιστήμιο Αιγαίου (Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων, Σύρος), την Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου και την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Κυκλάδων, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.

Το 6ο Πανελλήνιο Συνέδριο των Εκπαιδευτικών για τις ΤΠΕ συνέβαλε στην ευαισθητοποίηση, στο γόνιμο προβληματισμό και το δημιουργικό διάλογο των εκπαιδευτικών της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας, Δημόσιας και Ιδιωτικής, Εκπαίδευσης αναφορικά με την εφαρμογή των «Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας στην Εκπαίδευση» (ΤΠΕ-Ε), καθώς και τις σύγχρονες πρακτικές τους έτσι όπως διαμορφώνονται στη σχολική πραγματικότητα.

Στο συνέδριο παρουσιάστηκαν 236 εισηγήσεις (πλήρεις, σύντομες και αφίσες), από ενεργούς εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων σε 11 παράλληλες συνεδρίες. Παράλληλα, πραγματοποιήθηκαν προσκεκλημένες ομιλίες, συνεδρίες στρογγυλής τράπεζας (Panels) και 26 εργαστηριακές συνεδρίες (Tutorials & Workshops) σε 5 σχολικά εργαστήρια υπολογιστών στο Σχολικό Συγκρότημα Μάννα. Ακόμα, στο συνέδριο έλαβαν χώρα 12 εικονικές παρουσιάσεις εισηγήσεων και μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα τηλεδιάσκεψη με τον αντιπρόεδρο του ΠΙ, Π. Αναστασιάδη με θέμα το πρόγραμμα της Μείζονος Επιμόρφωσης.

Επίσης, στο πλαίσιο του Συνεδρίου πραγματοποιήθηκε η βράβευση των καλύτερων εκπαιδευτικών δικτυακών τόπων Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων, που έλαβαν μέρος στον 5ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικών Διαδικτυακών Τόπων (http://www.ekped.gr/).

Στο δικτυακό τόπο του Συνεδρίου (http://www.e-diktyo.eu/) θα αναρτηθούν σύντομα τα Πρακτικά του Συνεδρίου.

Η Οργανωτική Επιτροπή ευχαριστεί θερμά τους εισηγητές, τους συνέδρους, τις επιτροπές, τους χορηγούς, και όλους όσους συνέβαλαν στην επιτυχή διεξαγωγή του Συνεδρίου.