9ο Νηπιαγωγείο Τρίπολης – Ολοκλήρωση συνεργατικών έργων eTwinning για το σχολικό έτος 2020-2021

Στο νηπιαγωγείο μας υλοποιήσαμε κατά το σχολικό έτος 2020-2021 δύο συνεργατικά προγράμματα eTwinning. Το πρώτο είχε τίτλο «Coding with a Colour Monster, Sharing Our Emotions». Το έργο αυτό ιδρύθηκε και συντονίστηκε από τις εκπαιδευτικούς Ελένη Κατσιάβου κι Anna Urbasic, ανταποκρινόμενοι στην ανάγκη των παιδιών να εκφράσουν και να μοιραστούν τα συναισθήματα τους, μετά από το δύσκολο διάστημα της πρώτης καραντίνας, αλλά και μιας ιδιαίτερης σχολικής χρονιάς που ακολούθησε, εξαιτίας της πανδημίας. Συνεργάστηκαν εκπαιδευτικοί και μαθητές από  4 Ευρωπαϊκές  χώρες (Πολωνία, Σλοβακία, Γαλλία, Ελλάδα). Μέσα από ένα κλίμα άψογης συνεργασίας όλοι οι εμπλεκόμενοι εκπαιδευτικοί προσπαθήσαμε να δώσουμε στους μαθητές μας κίνητρα να εκφράσουν, να μοιραστούν και να ανταλλάξουν τρόπους διαχείρισης των συναισθημάτων τους, καλλιεργώντας παράλληλα δεξιότητες  STEAM και ρομποτικής.

Το δεύτερο πρόγραμμα είχε τίτλο «Eat Healthy, Be Happy». Το έργο αυτό ιδρύθηκε στο πλαίσιο της δράσης STEM 2.0 του eTwinnning για το σχολικό έτος 2019-2020 από την εκπαιδευτικό Αναστασία Καλογιαννίδου, συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε τη σχολική χρονιά 2020-2021. Συνεργάστηκαν εκπαιδευτικοί και μαθητές από 10 ελληνικά νηπιαγωγεία. Μέσα από μια όμορφη και δημιουργική συνεργασία όλοι οι εμπλεκόμενοι εκπαιδευτικοί προσπαθήσαμε να βοηθήσουμε τους μαθητές μας  να υιοθετήσουν υγιεινές διατροφικές συνήθειες, αλλά και να εξοικειωθούν με τον προγραμματισμό και τη Ρομποτική. Και τα δύο έργα υλοποιήθηκαν μέσω της δια ζώσης διδασκαλίας, αλλά προσαρμόστηκαν στις ανάγκες της  εξ αποστάσεως διδασκαλίας κατά τη διάρκεια αναστολής λειτουργίας των σχολικών μονάδων. Έτσι, αξιοποιώντας καινοτόμες  μαθητοκεντρικές  παιδαγωγικές μεθόδους, μέσα από παιγνιώδεις δραστηριότητες προσπαθήσαμε να ανακαλύψουμε και να οικοδομήσουμε τη γνώση. Και από τα δύο προγράμματα όλοι οι εμπλεκόμενοι κερδίσαμε πολλές όμορφες και δημιουργικές στιγμές.